Ahmet Kudret Küey'in hayatı ve eserleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 264612
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ahmet Kudret Küey (1926), edebi çalışmalarına ve dergicilik faaliyetlerine henüz lise öğrencisiyken başlamış, yazı hayatı 1944'lü yıllarda dergilerde yayımlanan şiir ve hikâyelerle devam etmiştir. Folklorik malzemelerden yararlanarak milli edebiyat geleneğini sürdürmeye çalışan Küey, farklı isimlerden esinlenerek kendisine milli romantik bir şiir anlayışı sentezlemiştir. Ahmet Kudret Küey'in hayatı, sanatı ve eserleri üzerine yaptığımız incelemeleri ilgili başlıklarda tasnifledik. Söz konusu tasniflemeler sonucunda Ahmet Küey'in sanat anlayışını belirginleştirdik. Manisa'nın edebiyat hayatında gerek eserleri gerekse dergicilik ve dernek faaliyetleri bakımından önemli bir yere sahip olan Ahmet Küey'in Türk edebiyatındaki üzerinde durulmamış yerini belirginleştirmeye ve kalıcı hale getirmeye gayret ettik.
Özet (Çeviri)
Ahmet Kudret Küey (1926), began his literary studies and magazine publishing activities when he was just a high school student. His literature life began with poems and stories that were published in magazines. Trying to maintain a national literature tradition by using folkloric materials, Küey inspired from different names and synthesized a national romantic poetry perception.Prepared as postgraduate thesis, this study includes a survey on life, art and works of Küey. We prepared this thesis as `work-centered? and emphasized mainly on Küey?s poetry. We tried to research literary character of his poems by classifying in titles. We aimed to reach a general evaluation after surveying his stories under titles. Ahmet Küey has an important place in literary life of Manisa either with his work or magazine publishing and association activities. We tried to make his place, which has?t been emphasized fully in Turkish literature, clear and permanent.