Marka yaratma ve yönetme sürecinde halkla ilişkilerin rolü
The role of public relations in the process of branding and brand management
- Tez No: 264625
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
Sanayileşme ile birlikte önem kazanmaya başlayan markalar, global Pazar yapısının etkisiyle ortaya çıkan ürün çeşitliliğindeki artış ve tüketicilerin bilinçli tüketici olma yolundaki eğilimleri sonucunda daha da önem kazanmıştır. İşletmelerin artan rekabet karşısında Pazar paylarını koruyabilmeleri, satışlarını ve karlarını arttırarak büyümeleri ve yaşamlarını sürdürebilmeleri önemli ölçüde markalarına ve markaları ile geliştirdikleri stratejilere bağlı olmaktadır.Rekabet ortamında üretici zihninde; içeriğiyle, fiyatıyla, görünümü ve sunduğu psikolojik değerleriyle farklılaşabilen markalar ön plana çıkmaya başlamıştır. Pazar payının korunması ve rekabette başarılı olabilmek; markaların oluşturulması, konumlandırılması ve yönetilmesi ile mümkündür.Firmaların pazarda başarılı olması ve beklenen getiriyi sağlanması, markanın tanıtılmasına ve alıcılar tarafından benimsenmesine bağlıdır.Firmaların amacı, piyasadaki diğer rakiplerden öne çıkıp pazardaki en büyük paya sahip olup en fazla karı sağlamaktır. Bunun için marka ve firmanın geniş kitleler tarafından tercih edilmesi gereklidir ki bu da halkla ilişkiler ve diğer tutundurma çalışmalarıyla gerçekleşir.Halkla İlişkiler; ürüne yönelik iletişimlerin tesisi ve kurumsal halkla ilişkiler uygulamaları ile hedef kitle zihninde marka ve kurumun farklılaşarak konumlandırılmasını sağlayacak uygulamalarla marka yönetim sürecinde önemli işlevlere sahiptir.
Özet (Çeviri)
The brands have been taken importance with industrilization and this continue with the increase in product diversity by the effect of global market and the more conscious consumers. The protection of market share, growing with increasing sales and profit and also carrying on the company?s life so long are due to the their Brands and the strategies developed with brands.In the competition atmosphere, the barnds, that can differ itself in customers mind from others by its content, price, shape and physiological values, are one step ahead. İn order to keep market share and be successful in competition brands must be formed, positioned and managed.For an organization to be successful in a market and to warrant the Expected return and value, the brand should be advertised and accepted by the consumers.The aim of the companies is to be ahead of our competitors, to have the highest share in the market, to have maximum profit. For success our company and brand must be selected with the majority of the mess. This requires public relations and other promotions studies.Public relations has İmportant activities in brand management with activities of product targeted communication establishment, organizational public relations applications and with the applications that will differ the organization and positioning it in the mind of target audience.