Bulgaristan'dan Türkiye'ye 1989 göçü
Bulgaristan'dan Türkiye'ye 1989 göçü
- Tez No: 264639
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. CEVAHİR KAYAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Türk İnkılap Tarihi, Sociology, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bulgaristan bağımsızlığını kazandıktan sonra topraklarında yaşayan Türklere karşı baskılar uygulamış onların yaşam, mal, mülk ve diğer haklarına karşı devamlı saldırgan bir tutum izlemiştir. Böylece 1877 yılından sonra devamlı Bulgaristan'dan Anadolu'ya Türk göçü yaşanmıştır.1944 sonrası Bulgaristan'a komünist rejim yerleşmesiyle beraber azınlıklara yönelik uygulamalar daha sistemli hale getirilip tek uluslu sosyalist bir devlet kurmaya çalışılmıştır. Özellikle Jivkov döneminde bu amaca yönelik sert asimilasyon uygulamalarına geçilmiştir. Zorunlu isim değiştirmeyle başlayan bu uygulamalar, Türkçe yasağı, dini yaşamın kısıtlanması ve diğer uygulamalarla devam etmiştir. Baskılar sonucunda bunalan Türk azınlık yönetime karşı gösteri yürüyüşlerine, açlık grevlerine başlayınca da ellerine birer pasaport tutuşturularak sınır dışı edilmeye başlanmıştır. Böylece 1989 yılında Bulgaristan'dan Türkiye'ye ?Büyük Göç? yaşanmıştır.Başarıya ulaşamayan bu asimilasyon politikası, Jivkov'un yönetiminin sonunu hazırlamıştır. Jivkov'un iktidardan uzaklaştırılmasından sonra da Bulgaristan'da demokratikleşme süreci başlamış ve Türk azınlığa tekrar eski hakları geri verilmiştir.Bulgaristan'ın Türklere uyguladığı asimilasyon politikası Türk-Bulgar ilişkilerinde gerginlik yaşanmasına neden olmuştur. Türkiye ısrarla bu uygulamalardan vazgeçilerek göç anlaşması yapılmasını istemiş ancak Bulgaristan inatla Türkiye ile bu konuda masaya oturmaktan kaçınmıştır.Türk hükümeti, göç sürecinde Bulgaristan Türklerine gerekli olan her türlü desteği vermeye çalışmıştır. Ancak beklenenden çok Türk'ün göç etmesi ve Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik koşullar nedeniyle Türkiye, göçmenlerin bir kısmına istenilen yaşam biçimini sağlayamamıştır. Bunun sonucunda gelen göçmenlerin yarısı Bulgaristan'a geri dönmüştür.
Özet (Çeviri)
After Bulgaria independece of Bulgaria The Turks livig ther were impressed their living rights property,goods and other rights werw offenced.So after the 1877, a continions imigretion of turks from Bulgaria to Anatolia tookplace.After 1944 communism,asimilation become official an systmetical policy of state Erpecially in Jivkov term the efforts for one-nation Bulgaria by arsimilating Turkısh and other mirorities have increated. In sunch a segregationist understanding, starting from the late 1984?s to the end of Jivkov term a very strict and wide-range asimilation policy was enforced to turks of Bulgaria comprising one tenth of Bulgarian population.The applications starting with name changing compulsorily went on with Turkish prohibition , rectrictions on religious life and other applications. When the worn-out Turkısh minority protested against goverment because of supperssion were expelled by handling passports. Thus,in 1989 migration occurred.This unsuccesful assimilation policy caused the end of Jivkov?s term. After the end of Jivkov?sterm democracy process began. The rights of Turkısh people were given again.The assimilation policy raised tension between Turkey and Bulgaria. While Turkey was insisting on an agreement for migration of Turkısh people but Bulgaria avoided from reconciliation.Turkey supported the Turks of Bulgaria during assimilation and migration process. But Turkey couldn?t provide a good way of life for all of the because of unexpected number of migrants and hard ecenomic conditions. Fort hat reason half of them turned back.