Bulgaristan göçmenlerinde ruhsal durum değerlendirmesi
Evaluation of mental condition on Bulgarian immigrants
- Tez No: 115617
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NESRİN AŞTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
7.ÖZET Araştırma 1989 yılında Bulgaristan'dan Türkiye'ye yaşanmış olan zorunlu dış göçün ruh sağlığı üzerine etkilerim araştırmak ve göç edenlerin ruhsal durumlarım değerlendirmek amacı ile yapılan tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemi ; 1989 yılında Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç etmiş, İstanbul'da yaşayan, olasılıksız örneklem yöntemi ile seçilen, araştırma sırasında 25 yaş ve üzerinde olan 200 denekten oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ; araştırmacı tarafından literatür çalışması yapılarak hazırlanan ön Görüşme Formu ve Derogatis tarafından geliştirilmiş, Şahin ile Durak tarafından geçerlilik ve güvenilirliği yapılmış Kısa Semptom Envanteri (KSE) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package For Social Science) paket programıyla yüzdelik ki -kare testi, Fisher testi (kesin ki-kare testi), Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis testi kullanılarak değerlendirilmiştir. örneklemin çoğunluğunun 25 - 35 yaş grubunda (n=105, %52,5), erkek (n=108, %54), evli (n=147, %73,5), üniversite mezunu (n=92, %46), teknolojik veya teknik alanda çalışan (n=47, %23,5), bu ülkede şu anda herhangi bir sorunu olduğunu belirten (n=163, %81,5), geldiği ülkeye geri dönmek istemeyen (n=188, %94) ve başka bir ülkede yaşamak istemeyen (n=l 19, %59,5) bireylerden oluştuğu bulunmuştur. örneklemin genel RCİ puan ortalaması 0,62 olarak bulunmuştur. Başka bir deyişle örneklemin genel ruh sağlığı psikopatoloji göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY This research is purposed to investigate the effects on the mental health of the forced immigration from Bulgaria to Turkey in 1989, and to evaluate the psychological conditions of the immigrants. The subjects for the research consist of 200 people who immigrated from Bulgaria to Turkey in 1989, who are currently living in Istanbul, who are 25 years of age or older, and who are selected through the non-probability sampling method. During the research, the Preliminary Interview Form issued by the researcher a study of relevant literature and the Brief Symptom Inventory (BSI) developed by Derogatis and validated and justified by Şahin and Durak are used as data collection deveices. Data obtained as a result of the research are evaluated by using the percentage Chi-squared test, Fisher test (absolute Chi-squared test), Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis test by means of the SPSS (Statistical Package for Social Science). It was found that the majority of the subjects consisted of male (n=108,%54), married (n=147,%73,5), university graduates (n=92,%46), aged 25 - 35 (n=105,%52,5), working in the fields of technology or technics (n=47,%23,5), who said that they currently had some problems in this country (n=163,%81,5), who did not wish to return to the counrty they had come (n=188,%94) or to live in any other country (n=119,%59,5). The Gobal Symptom Index (GSI) mean of the subjects was found as 0,62. In other words, the general mental health of the subjects is not show a tendency of psychopathologi.