1929 İzmir'in sosyo-ekonomik ve kültürel yapısı
Socio-economic and cultural structure of İzmir in 1929
  1. Tez No: 264646
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. LEYLA KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Sociology, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu araştırmamızda, İzmir gibi Türkiye'nin önde gelen ve önemli bir ticari potansiyele sahip olan bir kentinin, 1929 yılı sosyo-ekonomik ve kültürel yapısı ele alınmıştır. İzmir konumu itibariyle Anadolu'nun diğer kentlerine oranla önemli bir ticari potansiyele sahip bir şehirdi. Aynı zamanda Türkiye'nin üçüncü önemli kenti olmasının yanı sıra, çevresindeki yerleşim birimleri için büyük bir hinterlandın merkezi olarak ekonomik potansiyelinin varlığı ve doğal limanıyla dışa açılmış bir kapı olma işlevine de sahipti. Bu özelliklerinin getirmiş olduğu etkilerle birlikte; yanmış, yıkık ve harabe bir şehirden imar ve iskân faaliyetleri sonucu modern bir İzmir'in oluşumu süreci anlatılmıştır. Bu çalışma 1929 Dünya Ekonomik Buhranı'nın İzmir'e yansımalarını da ortaya koymuştur.Araştırmamızda; İzmir vilâyeti ve idari yapı, İzmir'de belediyecilik faaliyetleri, nüfus yapısı, eğitim ve imar faaliyetleri ile ilgili önemli bilgiler verilmiştir. Ekonomik yapısıyla ilgili olarak tarım, hayvancılık, sanayi, ticaret, liman, kooperatifçilik, şirketler, ormancılık ve madencilik faaliyetleri anlatılmaya çalışılmıştır. Sosyo-Kültürel yapısında ise; toplumsal yapı, sinema, tiyatro, edebiyat, sanat, bayramlar, gündelik hayat, sağlık, fuar, millet mektepleri, spor, ulaşım ve haberleşme üzerinde durulmuştur.Kısacası bu çalışmamızda, 1929 yılı İzmir'inin sosyo-kültürel ve ekonomik yapısı, ayrıntılı bir şekilde istatistikî bilgiler ile ele alınarak, kent tarihçiliği açısından tahlil edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Socio-economical and cultural aspects of 1929 in Izmir, a prominent city of Turkey with a significant trading potential, are studied in this research. Izmir, due to its location, had a very high commercial potential comparable to the other cities of Asia-minor. Besides being the third major city of Turkey, Izmir featured a high economical potential as a center of a great hinterland for the neighboring settlements as well as functioning as a gate to the overseas with its natural harbors. Covered in this study are together with the affects of such features, formation process of contemporary Izmir as a result of housing and town planning activities over the ruins of such a burned-down and destroyed location. This research also reflects repercussions of 1929 World Depression Era on Izmir.Important information on Izmir province and its administrative structure, municipal works in the city, population demographics, educational and town planning activities is provided in our study. Agriculture, animal breeding, industry, trade, port operations, cooperative systems, corporations, silviculture activities are reported to cover its economical characteristics. Social structure, movies, theatre, literature, art, festivities, daily life, health, fairs, literacy schools for adults, sports, transportation and communication works are depicted to study its socio-cultural features.In short, socio-cultural and economical structures of Izmir as of 1929 are atempted to be analyzed from a city chronicler?s point of view by utilizing detailed statistical data available.