Ahmedî'yi mitlerle okumak
To read the myth of Ahmedî
  1. Tez No: 264656
  2. Yazar: NURSEL SEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. GÜVEN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Ahmedî, XV. yüzyılın en önemli şairlerinden birisi olup Divan Şiiri'nin kurucularından biridir. Bu tez ile onun divanından yola çıkarak, Ahmedî'nin mitolojik kişiliği ve divan şiirinin mitolojiden uzak olmadığının ortaya konulması amaçlanmıştır.İlkel insanın hayatı, doğayı anlamlandırma çabasının bir ürünü olan mitoloji, kendisine birçok alanda yer bulmuştur. Edebiyat, tarih, din, felsefe bunlardan sadece birkaçıdır.Çağının ve içinde yaşadığı toplumun düşüncelerini divanında yansıtan Ahmedî'de de mitolojinin izleriyle karşılaşmaktayız. Divan şiirinde ve Ahmedî'nin söyleminde yer alan yaratılış, tufan, kurban?vb. olayların ve durumların mitolojik arkaplanı incelenmiştir. Bu çalışma Ahmedî'yi mitoslar ışığında bir daha anlama imkanı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ahmedi is one of the most famous poet and founder of the Classical Ottoman Poetry in the century of XV. The thesis starts with his classical ottoman and the purpose of that thseis is to show his mythologic personality and a connection between classical poetry and mythology.Mythology that is a production of understanding the nature in primitive people's lives, is in every place. Literature, religion, philosophy are some of them.We are finding the traces of myhology because Ahmedi reflects his own age and the living society's ideas in his classical Ottoman Poetry. In Classical Ottoman Poetry and his expression, there is analyzed creation, violent rainstorm, victim etc... Under the background of mythology. That study prewents more possibility to understand Ahmedi under the light of myth.