Kurtuluş Savaşı ve devrim yıllarında Mustafa Kemal Atatürk'ün iletişim yönetimi
Communication management of Mustafa Kemal Atatürk in the independence war and the years of revolution
  1. Tez No: 264669
  2. Yazar: NESLİHAN YOLÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
İletişim yönetimi, kurum veya kişi adına iç ve dış kamularla kurulan iletişime ait planlama uygulama ve değerlendirme etkinliklerinin toplamı olarak tanımlanmaktadır. 20. yüzyıl öncesinde yöneticilerin yönettikleri kitlelere karşı belli bir düşüncenin benimsetilmesi veya politikanın uygulanması amacıyla acemice yürütmüş oldukları iletişim yönetimi, gelişen iletişim teknolojileriyle birlikte yükselen kamu bilincine koşut olarak artan seçme özgürlüğü ve demokratik sistemlerin etkisiyle profesyonel bir meslek alanı haline gelmiştir. Stratejik araştırmaya dayalı, planlı ve sürekliliği olan iletişim yönetiminin Amerika Birleşik Devletleri'nde ortaya çıkmış olduğu yaygınlıkla kabul edilmektedir. Çalışmamıza günümüzdeki iletişim yönetimi uygulama ve politikalarının 20. yüzyılın başında Mustafa Kemal Atatürk tarafından kullanılmış olduğu savıyla başlanmıştır. Bu varsayımımız doğrultusunda gerek milli mücadele döneminde gerekse toplumsal değişme sürecinde Mustafa Kemal'in iletişim yönetiminin bu süreçlere katkısının ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda kurtuluş mücadelelerini tek bir örgüt altında toplanmaya çalışılması; imparatorluktan ulus devlete dönüşüm aşamasında yapılan devrimlerin tanıtılması, uygulanması ve benimsenmesi amacıyla kullanılan iletişim araç ve ortamları tespit edilmiştir. Bununla birlikte 1920'li yıllarda iletişim yönetimi uygulamalarının propaganda adı altında toplanılmasının aksine, Mustafa Kemal Atatürk'ün uzlaşma, anlama ve dinlemeye dayalı simetrik modele dayalı bir iletişim yönetimi uyguladığı görülmektedir. Çalışmamızda Mustafa Kemal Atatürk'ün daha önceki birçok çalışmalarda incelenen asker, lider, devlet adamı vasıflarının yanı sıra, eksik kaldığı düşünülen iletişim yöneticisi vasfı ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Communication managemant is defined as the total of activities of planning, application and evaluation belonging to the communication to an association or personal name with domestic or foreign communities. Before twentieth century, communication management was misled by managers to the crowds. They attempted to adopt a certain opinion into people?s mind and carried out politics clumsily. They had no experience to direct communication management towards public. Improving communication technologies, rising public conscious, increasing right of choice and with the effects of democratic systems, communication management has transformed into a professional occupation field. Based on strategic research, communication management which has planning and continuity is mostly accepted to arise in the United States. The practice and politics of today?s commuinication management is supposed to be applied by Mustafa Kemal Atatürk in the early of 20th century. This assumption is aimed to explain Mustafa Kemal Atatürk?s contribution to communication management not only in the Turkish War of Independence but also in the process of social change. Accordingly, used communication equipments were determined by collecting independence struggle organizations under one roof, representing revolution transformations from imperial to nation state. Nonetheless, in 1920s, although communication management applications were categorized under propaganda, Mustafa Kemal Atatürk applied a communication management which based on comprimise, understanding and listening symmetric model. Atatürk?s soldier, leader, government official qualifications were examined in many studies before. However, in this study, it is focused and studied Atatürk?s communication manager qualification which hasn?t been examined yet.