Preferences of audience during development of Turkish cinema 1950 - 1980
Türk sinemasının gelişim sürecinde seyirci tercihleri 1950-1980
  1. Tez No: 264729
  2. Yazar: BORA TAMUSTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bir ülkenin sinema sanayisini ve tarihini değerlendirirken, sinema seyircisinin tercihleri önemli bir gösterge olmakta ve üretim koşullarına yön vermektedir. Sinema diğer sanatlara nazaran seyircisine ekonomik olarak bağımlı bir sanat dalı olarak üretim imkânına sahip bir sanat dalıdır. Üretim koşullarının gerçekçi şekilde analizinin yapılabilmesi ise sinema endüstrisinin gelişimi açısından önemli bir kaynak teşkil etmektedir. Bu tez çalışması, tarihsel süreç içerisinde Türk sinemasının ekonomik, siyasal, hukuki ve kültürel yapısını incelemek ve 1950'li yıllardan itibaren sanayileşme hızında artış görünen Türk sinemasında yer alan konulu yerli filmlerin sinemasal türlerine göre sınıflandırılması vasıtasıyla Türk seyircisinin tercihlerini ve sinemacıların yönelimlerini mevcut ekonomik, politik ve kültürel şartlar altında saptamak amacıyla hazırlanmıştır.Araştırmada, Türk sinemasının genel değişimler gösterdiği tarihler belirlenerek iki ana dönem altında toplam altı alt dönem olarak değerlendirilmiştir. İlk ana dönem, Türk sinemasının sanayileşme çabalarının yetersiz durumda kaldığı 1896-1949 seneleri arasında geçen süreci ele almaktadır. İkinci ana dönemde ise, Türk sinemasının sanayileşme sürecine girdiği, geliştiği ve düşüşe geçtiği 1950-1980 seneleri arasında geçen süreç değerlendirilmektedir.Değerlendirme süreci içerisinde, Türk sinemasının, ülke genelindeki siyasi, ekonomik ve kültürel yapı ile olan etkileşimi incelenmiş ve bu etkileşimin dönem içinde yer alan sinema yapıtlarının içerdiği konular ile olan ilişkisi araştırılmıştır. Geçmişe yönelik seyirci istatistiklerinin kısıtlı olması sebebiyle, seyirci tercihlerinin saptanabilmesi için, sinema seyircisinin talebi doğrultusunda hareket eden ve ancak bu tercih karşılığında yapımcılara kaynak yaratabilen bölge işletmecilerinin sektörde söz sahibi olduğu 1950-1980 dönemine ait olan yerli filmlerin sinemasal türlere göre sınıflandırılması yapılabilmiştir. Belirtilen dönemler altında ele alınan çalışmanın sonunda ise genel bir değerlendirme yapılarak sonuca yönelik saptamalar meydana çıkartılmaktadır.
Özet (Çeviri)
While evaluating cinema industry and history of a country, preferences of cinema audience represent a significant indicator, as well as direct production conditions. Realistic analysis of production conditions is an essential source in terms of development of cinema industry. This thesis is arranged to analyze Turkish cinema within historical process in economical, political, legal and cultural sense and to identify preferences of Turkish audience and tendencies of film-makers under current economical, political and cultural conditions by means of classification of themed local films included within Turkish cinema whose rate of industrialization has increased as of 1950s in accordance with their genres.Dates on which Turkish cinema presents general changes are identified in the scope of research and six sub-periods are identified under two main periods. First main period covers the period between 1896 and 1949 during which industrialization efforts of Turkish cinema were not sufficient. Second main period evaluates the period between 1950 and 1980 covering entry of Turkish cinema to industrialization period, its development and falling periods.Within evaluation process, interaction of Turkish cinema with country-wide political, economical and cultural structure is analyzed and relation of this interaction with themes presented by cinema productions of the period is searched. Due to limited rate of retrospective audience statistics, classification of local films belonging to the period between 1950 and 1980 during which regional administrators were creating resources for film-makers in direction with demands of cinema audience is applied in accordance with type of cinemas to identify preferences of audiences.