A color naming study in Turkmen language
Türkmen dilinde bir renk adlandırma çalışması
- Tez No: 264728
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN DOĞAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, İletişim Bilimleri, Linguistics, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın temel hedefi, Türkmen dilindeki renk terimlerinin sınıflandırılmasıdır.Konuştuğumuz dilin düşüncelerimizi etkilediği esasına dayanan Sapir ? Whorf hipotezinin uygulamasına yönelik sık kulanılan ve bilinen yöntemlerden biri, renkler üzerine deney düzenleyerek, elde edilen verinin iyi bilinen bir soyolojik veri ile karşılaştırılmasıdır.Bu çalışma Türkmen katılımcılarla yapılan bir deneyin sonuçlarına dayanmaktadır. Aynı deney daha sonra karşılaştırma amacıyla Türk katılımcılara da yapılmıştır. Katılımcılara 225 tane farklı renk gösterilmiş ve bu renkleri isimlendirmeleri istenmiştir. Verilen cevaplar dışında, aynı zamanda uçdeğerler gösteren yanıt süreleri de izleniştir. Sonuçlar, aynı aileden gelen diller olmalarına karşın, Türkmence'de ve Türkçe'de kullanılan renk terimlerinin arasında önemli farklar olduğunu göstermektedir. Türkmen katılımcıların, özellikle açık renkleri tanımlamakta zorlandıkları ve bu durumlarda yanıt sürelerinin normalden uzun olduğu görülmüştür. Bunun sebeinin, Türkçe'de kullanılan soyut renk terimlerinden farklı olarak, Türkmence'de kullanılan renk terimlerinin büyük çoğunluğunun doğadan alınan tanımlayıcı renk terimleri olduğu düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
This research work focuses on the way native Turkmen speakers classify basic and non-basic color terms. This was instrumental on making an analysis of the language in the concept of linguistic relativity; as the famous Sapir-Whorf hypothesis postulates the language of a group of people also shape the thoughts thereof. A popular method to put this theory to use is experimenting through color terms and comparing the results to known sociological data.This work is based on the data obtained from the results of a series of experiments conducted on Turkmen subjects and then compared to the results of an identical experiment done on Turkish subjects who serve as the control group. The subjects were asked to call out the names of 225 colors. Besides the actual responses response time was also tracked. Results indicate significant differences between color terms in Turkish and Turkmen although the two languages are of the same family. Turkmen people have difficulty in identifying lighter colors and their response time is longer than usual, possibly due to the fact that the majority of color terms in their language are descriptive as opposed to abstract color terms in Turkish, and their preference of nature based words.