Turkish-American relations from 1923 to 1960
1923'ten 1960'a Turk-Amerikan ilişkileri
- Tez No: 264730
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜHA ATATÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, Türk ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ilişkilerin başlangıcından itibaren görece sorunsuz geçtiği geleneksel olarak kabul edilen dönem ile İkinci Dünya Savaşından Johnson mektubuna kadar geçen yaklaşık yirmi yıllık bir dönemin sorgulanma çabası yatmaktadır. Türkiye'nin, Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkilerinde çoğu zaman kuşkuları olmakla birlikte, özellikle Soğuk Savaş Döneminin ilk yıllarında Türkiye'nin ABD'ye neredeyse koşulsuz bağlılığı, Dünya üzerindeki stratejik konumunun bir fonksiyonu olarak düşünülebilir.Esasen Türkiye'de, Amerika'nın rolüne dönük genel kabul, 1950'lerin sonuna kadar Amerika-Sovyet ilişkilerinin sertliği ve Ortadoğu'daki gergin durum olmuştur. Kuşkusuz Türkiye'nin konumu 1960'larda değişmemiştir. Ama hem diğer etkenler ve ham de Johnson Mektubu Türkiye'nin bir yandan dış politikasında diğer yandan da ABD ile ilişkilerinde küçük değişiklikler yapmasını gerektirmiştir.Çalışmada, İkinci Dünya Savaşı sonrasından 1960 yılına kadar ki durumu analiz etmeden önce ABD ile Osmanlı İmparatorluğu arasındaki ilişkilere ve kabaca İkinci Dünya Savaşı sonrası sürece göz atmanın yaralı olacağı düşünülmüş ve bu süreç analiz edilmiştir. Bu süreç analiz edilirken Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkileri de etkilemesi nedeniyle paralel bir şekilde 1920 ve 1930'lıu yıllarda Türkiye'nin İtalya ve Sovyetler Birliği ile ilişkilerine de değinilmiştir.Görülmesi gereken en önemli şey, Türkiye'nin Amerika Birleşik Devletleri ile 1920 ve 1930'lardaki sorunlarının, İkinci Dünya Savaşı sonrası ABD ve Türkiye'nin yaşadığı sorunlarla benzer olmasıdır. Bunlar dış yardım ve yatırımların düzeyleri üzerine tartışmalar, Türkiye'nin yaşadığı sorunlarla benzer olmasıdır. Bunlar dış yardım ve yatırımların düzeyleri üzerine tartışmalar, Türkiye'nin dış politik tercihlerine ABD müdahaleleri ve Türkiye'nin bölge güvenliğine dönük taahütleri gibi durumlardır. Türkiye Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ilişkiler de 1920'lerden 1960'lara bu şekilde sürüp gitmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an effort has been made to question the conventional wisdom of a problem-free relationship between Turkey and the United States in the nearly twenty years following World War Two until the time of the Johnson Letter. Turkey had many misgivings about its relationship with the United States but its unconditional `loyalty` was a function of its strategic location in the world in the early Cold War, the general acceptance of America`s role in Turkey, the rigidity of American-Soviet relations until the end of the 1950s and the tense situation in the Middle East. Its location, of course, didn`t change in the 1960s but the other factors did and the Johnson Letter was the trigger that further facilitated the minor changes that Turkey made in its foreign policy and relationship with the United States.They were not major changes, however. Before analyzing the post-World War Two situation up to 1960 it will also be important to look briefly at American relations with the late Ottoman Empire and then at the roughly twenty years before World War Two, with a parallel look at Turkish relations with Italy and the Soviet Union as relations with those two countries were to have a big effect on Turkish foreign policy in the 1920s and 1930s and naturally affected its relationship with the United States.The most important thing is to see that the problems that Turkey had with the United States in the 1920s and 1930s were actually very similar to those that Turkey and the United States experienced in the post-World War Two period: disputes over levels of aid and investment, political interference in Turkey`s affairs, and commitment to Turkey`s security in its region. Turkish-American relations, therefore, from the 1920s to 1960, has a continuity to it.