Yazıcıoğlu Muhammed ve Muhammediye adlı eserinin kültür tarihimizdeki yeri
Yazidjioglu Mohammad and his Mohammadiyya and its place in our cultural history
- Tez No: 264769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ERGİNLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Rize Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
XV. yüzyılda yaşamış olan Yazıcıoğlu Muhammed, Hz. Peygamber sevgisi ekseninde kaleme aldığı Muhammediye adlı eseriyle meşhur olmuştur. Hz. Peygamber'in hayatını manzûm bir şekilde anlatan eser, toplumu çeşitli açılardan etkilemiştir. Osmanlı toplumunun zihin yapısının şekillenmesinde pay sahibi bir eserdir. Yaygın din eğitiminde halkın önemli bilgi kaynaklarından birisidir. Dili Türkçe'dir. Ehl-i sünnet çizgisinde bir muhtevâ taşımaktadır. Eser mûsiki dünyamızda da önemli bir yere sahiptir. Okunması için birçok vakıf kurulmuştur. Ayrıca Türkistan coğrafyasında da etkin Osmanlı eserlerinden biri olup, pek çok yönden kültürel hayatımızda önemli bir yeri vardır. Dolayısıyla bu çalışmanın amacı, Muhammediye'nin toplum nezdindeki kültürel etkinliğini çeşitli açılardan ortaya koymaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
Yazıcıoğlu Muhammed lived in the 15th century. He is famous for his work called Muhammediye which is about love of the Prophet Muhammed. His work which explains the life of the Prophet Muhammed affected the society from different points of view. Muhammediye is important for embodiment of the mentality of the Ottoman society. The work is one of the important sources in informal education of religion. It is written in Turkish. Generally the work?s content is parallel with Ahl-i Sunna. The work has also an important place in our musical world. A lot of foundations have been established to help people to read the work. Besides it is one of the important Ottoman works at Türkistan geography and it has important place in many aspects of our cultural life. Therefore, the purpose of this study is to reveal the cultural efficiency of Muhammediye in society.