Kur'an'ın anlaşılmasında teşbihî dil
The simile language in understanding of the Qur?an
- Tez No: 264772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Rize Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
?Kur'an'ın Anlaşılmasında Teşbihî Dil? adlı bu çalışma giriş ve sonuç dışında üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, çalışmanın önemi, konusu, yöntemi ve kaynakları hakkında bilgi verilmiştir.Birinci bölümde, Kur'an dilini varlık alanları ve dil açısından ele aldık. Ayrıca din dili hakkında genel bir perspektif sunarak, Kur'an dili din dili ilişkisine değindik. Yine bu bölümde, Kur'an'ın anlaşılmasında ortaya çıkan dil kuramlarını da kısaca ele aldık.İkinci bölümde, çalışmanın hedefi olan teşbihî dili; tanımı, mantığı, temel unsurları ve tarihi arka planıyla ele aldık. Ayrıca bu bölümde Kur'an'ı Kerim açısından teşbihî dilin imkânına da değindik.Üçüncü bölümde ise, Kur'an'ı teşbihî bir dil kuramıyla anlayan Müşebbihe ve Mücessime ile teşbihî dil anlayışına karşı çıkan Selefiyye, Mu'tezile, Müslüman filozoflar ve Ehl-i Sünnet'in bakış açılarına ve dilsel izah tarzlarına değindik. Ayrıca bu bölümde, Kur'an'ın anlaşılması açısından teşbihî dilin olumlu ve olumsuz sonuçlarını da ele aldık.Sonuç kısmında ise, bu çalışmada elde edilen önemli noktaları okuyucuya net ve pratik bir bakış açısı sunabilecek bir tarzda, vurguladık.?
Özet (Çeviri)
This study is about ?The Simile Language in Understanding of The Qur?an? consists of ?Introduction?, three sections and conclusion. In the introduction focuses on the importance of the work, its subject, methods of the work and its resources.In the first section, we took up the language of the Qur'an in terms of fields of existence and language. Also, by providing a general perspective connecting with religion language, we have indicated attention between the language of the Quran and religion language. In this section, we addressed briefly to the linguistic approaches in understanding of the Qur?an.In the second section, we took up simile language which is the objective of the study, definition of simile language, it?s logic, it?s essential elements and it?s historical background. In this section, we mentioned the possibility of the simile language in understanding of the Qur?an too.In the third section, we mentioned the points of view and ways of linguistic explainings of ?Müşebbihe?, ?Mücessime? in understanding of the Qur?an whith the simile language. We also deal with reactions of ?Selefiyye?, ?Mu'tazila?, ?Muslim philosophers? and ?Ahl al-Sunnah? to the simile language. And we took up in thise section, positive and negative results of simile language in understanding of the Quran.In the conclusion part, we took up the results of this study that presented in such a way provides to reader a clear and practical perspective.?