İngiliz işgal birliklerinin kontrol altına alınması ve geçit teşkilatı
Taking control of the British occupation forces and the passage organization
- Tez No: 264780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP BOZTEMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada; geçit teşkilatı hakkında bilgi vermek için çalışılmıştır. Geçit Teşkilatı Kurtuluş Savaşı esnasında İstanbul'u işgal eden İngiliz İşgal Birliklerinin uygulamalarının, birliklerin kontrol altına alınmalarına yönelik önlemlerin, Lozan Görüşmelerinin bir çıkmaza girmesiyle İstanbul'un tamamen kaybedilmesi ihtimalinin ve özellikle İstanbul'a saldırarak daha fazla söz sahibi olmak isteyen Yunanlılara karşı Türk Kuvvetlerinin Boğazı geçerek Trakya'ya müdahale edebileceği gerçeğinden yola çıkarak kurulmuştur.Ankara Hükümeti tarafından Geçit Teşkilatı'nın kurulması ve görevini gizlilikle yerine getirmesi konusunda ne kadar doğru bir karar aldığı, Lozan Görüşmeleri esnasında zaman zaman yükselen tansiyondan ve İtilaf Kuvvetlerinin İstanbul'a muhtemel saldırısının gündeme gelmesinden çalışmanın sonunda ortaya konulmaktadır.Anahtar Kelimelerİttilâf Kuvvetleri, Osmanlı Devleti, İstanbul, Trakya, Lozan Görüşmeleri
Özet (Çeviri)
It has been strived to provide information about geçit teşkilatı in this study. geçit teşkilatı was formed in the independence war acknowledging the fact of Turkish Forces had been going to intervene in Thrace by steping through the Bhosphorours as a result of the applications and the measures taken the control the implementation of the British Occupation Forces when İstanbul had been occupied and probability of complete loss of İstanbul with a deadlock in Lousanne Negatiations particularly Greek desire to be a more a foremantioned state by attacking to İstanbul.What a right decision had been made by Ankara Goverment on the subject of establishing Geçit Teşkilatı and exucuting its task secretly has been cleared at the end of the study from the occasionaly increasing tension during Lousanne Negatiations. When the probable attack of Allied Powers to İstanbul had been likely appeared.Key WordsAllied Powers, Ottoman State, Istanbul, Thrace, Lousanne Negatiations