Turizmde marka kent olmanın önemi: İstanbul örneği
Importance of being brand cities in tourism: A case study of İstanbul
- Tez No: 264809
- Danışmanlar: PROF. DR. ESER KÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
?Turizmde Marka Kent Olmanın Önemi: İstanbul Örneği? adlı tez çalışması küresel olarak yıllık yaklaşık 800 milyon insanın dolaşıma katıldığı sektör olan turizm sektöründe kent markalaşması sayesinde ülkelerin turizm pastasından alacağı payın göstereceği olumlu değişimi, yaratılacak marka değeri ile sağlanacak imaj sayesinde kentlerin kriz dönemlerindeki olumsuz havadan yara almadan kurtulabileceğine ilişkin olarak hazırlanmıştır. Örnek olarak Türkiye'nin marka kentlerinden İstanbul derinlemesine görüşmeler yardımı ile analiz edilmiştir.?Turizmde Marka Kentin Önemi ve Kent Markalaşması? başlıklı ilk bölümde kent markalaşmasının teorik olarak tanımlanması amacıyla marka kavramı, bileşenleri tarif edilmiş sonrasında markanın turizmdeki işlevi, kent markalaşması kavramı ve süreci tanımlanmıştır. ?İstanbul Örneğinde Marka Kent Süreci Analizi? başlıklı ikinci bölümde ise İstanbul'un marka kent olmasında etkin olan somut veriler ve göstergeler tanımlanarak derinlemesine görüşme yapılan kişilerin mülakat sonuçları değerlendirilmiştir. Kentin markalaşma sürecine ilişkin ilk elden olumlu ve olumsuz noktalar tarif edilerek turizm sektöründeki rolü ortaya çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis called ?Importance of Being Brand Cities in Tourism: A Case Study of İstanbul? has been prepared regarding the fact that the cities can survive in the negative environments in the crises with the image to be created with the positive changes in the shares that they take from the tourism due to the city branding in the tourism sector in which approximately 800 millions of people globally travel annually. As a case study, İstanbul, which is one of the brand cities of Turkey has been analyzed in depth-interviews.In the first chapter titled ?Importance of Brand Cities in Tourism and City Branding?, the concept of brand has been described with the aim of defining the city branding theoretically and its components have been defined and then the function of brand in the tourism, the city branding concept and its process have been defined. In the second chapter titled ?Analysis of Brand City Process in the Case Study of İstanbul? the concrete data and indicators which are active for İstanbul to be a brand city have been defined and the interview records of the interviewees have been evaluated. The positive and negative issues regarding the branding process of the city have been identified and its role in the tourism sector has been revealed.