'Aydınlanma' çağından 'karanlık' yüzyıla politik romantizm ve modernite eleştirileri
Political romanticism and the critics of modernity, from 'enlightenment' century to 'dark' age
- Tez No: 264846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ ÖZKAN KERESTECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışma, romantizm kavramını ve onun politik yaklaşımlarını monografik bir düzlemde ele almayı amaçlamaktadır. Bu bakımdan romantik dünya görüşünün kültürel bir hareket olmaktan çıkıp, nasıl politikleştiğine, hangi dinamikler çerçevesinde şekillenip, ne tür etkiler yarattığına bakılacaktır.Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlki, romantizme ilişkin genel bir tartışma yürütmeyi amaçlamaktadır. Bu ?genel?lik, romantizmin ne olup, ne olmadığı ve nasıl tasnif edilip, alt başlıklara ayrıştırılabileceği gibi, sorulara cevap arayacaktır. İkinci bölümde modernitenin serüvenine ilişkin bazı tespit ve değerlendirmelerde bulunacak ve XIX. yüzyıl romantizmi ile XX. yüzyıl romantizmi arasında, romantizm ile modernite eleştirileri arasında köprü vasfına sahip olduğunu düşündüğümüz üç büyük isme özel olarak yer verilecektir. Bunlar Marx, Weber ve Nietzsche olacaktır. Üçüncü bölüm ise, ?melankolinin kara güneşi? diye isimlendirdiğimiz Kara Romantizmin tarih sahnesindeki rolü ve önemi üzerine olacaktır. Burada başlıca tematik vurgu, özellikle faşist romantizm üzerine olacaktır. Yine de, bu bölümde başka romantik tepkilere, örneğin çevreci-pastoral hareketlere, sanayi toplumundan kaçışın yollarını arayan isimlere de denk geleceğimizi söyleyebiliriz. Bu bölümde son olarak ?politik romantizmin özeti?ni sunan Oswald Spengler ismi üzerine yoğunlaşılacaktır. Çalışma, romantizme dair çıkarılan sonuçlar ve genel bir değerlendirmeyle son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study basicly focuses on the concept of romanticism and its political bearings in a kind of monographic approach. Romantic world view in this regard to be a movement out of the cultural, political how, under which the dynamic shape, and what kind of impact that will look.The study consists of three main sections. The first, a general discussion is intended to characterize the spirit of romanticism. This“general”ness, includes what romanticism is, and what is not whether and how to classify, decompose into sub-topics like, will seek answers to questions. In the second part of the study, there will be some ideantifications and assessments, which are on the adventure of modernity, and XIX. the XX centuries? romanticism(s). The bridge between romanticism and modernity criticism which we think have the skills specific to the three big names of thought will be placed. Those of Marx, Weber and Nietzsche will be. And the third section is about“the black sun of melancholy,”that we name. There will be arguing the role and importance of Black Romanticism. Here the main thematic emphasis is on particularly fascist romanticism. Still, another romantic responses in this section, we will be seen, for example, green-pastoral movements, seeking to escape from industrial society. Finally, this section will focus on the name of Oswald Spengler who we can call "the summary of the political romanticism?. Finally study comes to an end with a general evaluations and some conclusions about romantic way of thinking.