Küresel finansal krizin gelişmekte olan ülkelerde bankacılık sektörüne etkisi; Türkiye örneği
The impact of global financial crisis in the banking sector of developing countries; Turkey pattern
  1. Tez No: 264847
  2. Yazar: TÜRKAY TÜLERLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAHİDE AYYILDIZ ONARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ortaya çıkış süreci 2007 yılında, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki gayrimenkul piyasasında başlayan ve sonrasında son bir yıl içinde tüm dünyayı etkisi altına alan, önü alınamayan bir küresel finansal bir kriz yaşanmaktadır. Bu kriz dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinde kendini hissettirmiştir.Etkileri halen sürmekte olan küresel finansal krizden her ülke ve her sektör kendi mevcut yapısı itibariyle az ya da çok etkilenmiştir. Krizden gelişmiş ülkelerin ekonomileri ile finansal piyasalarının ve sektörlerinin etkilenme düzeyi çok yüksek seviyelerde gerçekleşirken gelişmekte olan ülkelerin finansal piyasalarındaki ve mali yapılarındaki farklılıklar bu ülkelerdeki piyasaların ve sektörlerin krizi ne düzeyde hissetiklerinin belirleyicisi olmuştur.Gelişmekte olan bir ülke olan Türkiye'deki ekonominin ve finansal piyasaların önemli bir parçası olan bankacılık sektörünün, hala yaşanmakta olan son büyük finansal krizden ne ölçüde etkilendiği bu tez çalışmasında açıklanmaya çalışılmıştır. Yazım sürecinde, çeşitli araştırmacıların, yazarların ve bilim adamlarının konuyla ilgili çeşitli çalışmaları incelenmiş ve bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
An unstoppable financial crisis has been lived which has emergence process began in properties sector in United States of America in 2007 and after affected all the world. This crisis has been felt in almost all of the countries of the world.Every country and every sector has been affected less or more with its own existing structure from this crisis whose effects are still continuing. While the effect level of the crisis in the economies with financial markets and sectors of developed countries is becoming very high, the difference of financial markets and structures of developing countries is becoming setter of the effects level of financial crisis on these financial markets and sector.The level of effect on the banking sector that is an important part of economy and financial markets in a developing country as Turkey, has been tried to be explained on this tesis. In the writing process many different scientific studies of various researchers, writers and scientists has been examined and a result has been tried to get.