Daily borrowing behavior of banks in the Euro area
Avro Bölgesi'ndeki bankaların günlük borçlanma davranışları
  1. Tez No: 264857
  2. Yazar: CANSU BUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELVA DEMİRALP, YRD. DOÇ. DR. ERHAN ARTUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Avrupa Merkez Bankaları Sistemi, bankalararası para piyasasına gecelik likidite sağlamakveya bu piyasadaki gecelik fazla likiditeyi depozito olarak kabul etmek amacıyla gecelik borçalma-verme olanağı sunmaktadır. Bu tez, bu araçlardan, bankaların ulusal merkez bankalarındangecelik borçlanabilmesini sağlayan ve gecelik faizin içinde dalgalandığı koridorun üst sınırınıbelirleyen marjinal borçlanma olanağını incelemek amacıyla yazılmıştır. Bu olanağın kullanımı,açık piyasa işlemleriyle karşılaştırıldığında her zaman önemsiz miktarlarda olmuştur. Borçlanmafaizinin bankalararası piyasada oluşan faizden yüksek olmasına rağmen, az da olsa sürekli olankullanım bu tezin motivasyonunu oluşturmaktadır. Avro alanındaki bankaların gecelik borçlanmadavranışları incelenmiş ve bir genel denge modeli uygulanmıştır. Avrupa Merkez BankalarıSistemi'nde Mart 2004'te yapılan operasyonel çerçevedeki değişikliğin ve son finansal krizinborçlanma fonksiyonunu nasıl etkilediği incelenmiştir. Sonuç olarak, Mart 2004'teki değişiminbankaların borçlanma maliyetine (gecelik borçlanma faizi ile gecelik piyasa faizi arasındaki fark)olan duyarlılığını değiştirmediği gözlemlenmiştir. Ancak finansal kriz ile birlikte, bankalar bumaliyete daha duyarlı hale gelmişlerdir. Eonia (bankalaraarası piyasada oluşan gecelik ortalamafaiz) ile politika faiz oranı arasındaki bir gün gecikmeli fark ve zorunlu rezervler, 2004'tekideğişimle birlikte bankaların gecelik borçlanmasındaki etkilerini kaybetmişler; daha sonrafinansal krizle birlikte kaybettikleri etkilerini geri kazanmışlardır. Ayrıca, rezerv döneminin songününde daha fazla borçlanmaya başlamışlardır. Finansal kriz, gecelik borçlanmanın rezervdöneminin son gününe olan duyarlılığını değiştirmemiştir. Öte yandan, gecelik borçlanma aysonu, yılsonu gibi özel günlere bağlı olarak değişmemektedir. Finansal kriz, borçlanmafonksiyonunda güçlü bir zaman trendine yol açmıştır. Artuç ve Demiralp (2010)' te kullanılandenge modeli, ulaşılabilir datalar çerçevesinde uygulanmıştır. Ancak, modelin Avro alanındakibankalararası piyasada gecelik borçlanma için uygun olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Eurosystem has two standing facilities in order to provide and absorb overnight liquidity,signal the general monetary policy stance and bound overnight market interest rates. This studyaims to shed light on the standing facility which provides liquidity and constitutes the upperbound of the corridor in which the interbank overnight interest rate fluctuates, namely themarginal lending facility. The recourse to this standing facility has been always negligiblecompared to the open market operations. But persistent recourse to the marginal lending facilityregardless of its higher interest rate makes searching the motivations behind the use of thisfacility interesting. In this thesis, possible determinants of the daily borrowing are investigatedand an equilibrium model is applied for the interbank money market in the Euro area. The effectsof the operational framework change within the Eurosystem (in March 2004) and the recentturmoil are examined. Banks? borrowing behavior does not differ in terms of the sensitivity to theexplicit cost of borrowing before and after the operational framework change ?excluding theturmoil period-. But banks become more sensitive to this cost in the turmoil period. One daylagged spread between the Eonia and the main refinancing rate, and the required reserves hadbecome insignificant with the operational framework change. But they became important again indetermining overnight borrowing needs after the start of the turmoil. Banks are becoming lesslikely to borrow on the last day of maintenance periods to meet their reserve requirements afterthe framework change. Borrowing behavior never changes according to special days. The turmoilperiod brings about a time trend which potentially stands for gradual changes in the marketconditions that are not covered in the estimation. The equilibrium model used is taken from Artuçand Demiralp (2010) who examine borrowing from the Fed?s discount window. The resultssuggest that this model is inconvenient for the interbank money market in the Euro area.