A network analysis of Turkish financial crisis of 2000
2000 yılı Türkiye finansal krizinin ağ analizi
- Tez No: 271133
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK SALTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez Türkiye'nin 2000 yılında yaşadığı finansal krizi ağ kuramı ışığında açıklamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın katkısı ağ kuramının kriz öncesi ve kriz dönemini kapsayan çok özel bir veri setine uygulanmasıdır. Ağ değişkenlerinin böyle özel bir dönemdeki zaman serisi davranışlarının analizi, ağ kuramının finansal sistemlere uygulanmasına yeni yaklaşımlar getirebilir.Türkiye gecelik para piyasası bir ağ olarak ele alınmış ve 2000 yılı içerisindeki günlük ağlar mikro piyasa verisi yardımıyla oluşturulmuştur. Sonuçlar söz konusu ağın yıl içerisinde Demirbank'ın aşırı borçlanması nedeniyle yüksek düzeyde merkezileştiğini göstermiştir. Demirbank etrafındaki merkezileşme ağın yapısını değiştirmiş, diğer kurumlar arasındaki bağların kırılmasına ve böylece ağın bağlanırlığının düşmesine neden olmuştur. Kasım krizi ise Demirbank etrafında merkezileşmiş yapıyı kırmış ve bağlanırlık kriz sırasında yükselmiştir. Ağın değişik günlerdeki grafikleri; bağlanırlığın, bağlanırlık-hacim korelasyonunun, omurga hacim oranının ve merkezi nodun Google Pagerank değerinin zaman serisi davranışları hep kriz öncesi Demirbank etrafındaki merkezileşmeyi ve kriz sırasında önceki yapının çöküşünü göstermektedir. Bu değişkenlerin izlenmesi yoluyla böylesi merkezileşmelerin yakalanması merkezi noda bağlı dalgalanmaları önlemeye yarayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to explain Turkish financial crisis of 2000 in the light of network theory. Our contribution is applying network theory to a very special data that spans pre-crisis and crisis periods. Analyzing time series behavior of network parameters during such a special period is can bring new perspectives for applications of network theory to financial systems.Turkish overnight money market is considered as a real world network and daily networks of the year 2000 were constructed with the help of market microstructure data. Results showed that during the year network was highly centralized due to the huge borrowing of Demirbank. Centralization around Demirbank changed the structure and broke ties between other institutions which decreased connectivity. November crisis demolished highly central structure around Demirbank and connectivity increased during the crisis. Network illustrations and time series behavior of connectivity, connectivity-volume correlation, backbone volume ratio, Google Pagerank value for the central node all show the centralization around Demirbank before crisis and the collapse of this structure during the crisis. These parameters can be watched to catch this kind of centralization and to prevent turbulences related to the central node.