Pension reform in Turkey in the light of Latin American and East European experiences: A comparative political economy analysis
Latin Amerika ve Doğu Avrupa'daki tecrübelerin ışığında Türkiye'de emeklilik reformu: Karşılaştırmalı ekonomi politik analizi
  1. Tez No: 264868
  2. Yazar: ÜMMÜHAN EDA BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT KEYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, Latin Amerika ve Doğu Avrupa'nın gelişmekte olan ülkelerinde yaygın olarak görülen emeklilik sistemlerinin özelleştirilmesini, Türkiye ile karşılaştırarak, neden Türkiye'de bu ülkelerde görüldüğü gibi radikal emeklilik reformu yapılmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, başlıca dört faktör, yapısal emeklilik reformlarının gerçekleştirilmesinde belirleyici rol oynamakta ve bu belirleyici faktörler, Türkiye'nin emeklilik reformları konusunda neden Latin Amerika ve Doğu Avrupa ülkelerinden daha farklı bir yol izlediğini açıklamaktadır. Başlıca belirleyici faktörler, ekonomilerin ve emeklilik sistemlerin durumlarını içeren makroekonomik etmenler; demokrasi seviyesini, refah mirasını ve seçim engelini içeren siyasi ortam; çıkar gruplarının etkileri ve bir uluslararası finansal kurum olarak Dünya Bankası'nın etkileridir. Bu araştırma, birbirleriyle ilişkili bu faktörleri emeklilik sistemini tam olarak özelleştiren, kısmi olarak özelleştiren ve hiç özelleştirmeyen vakalarda, değişik değerler aldıklarında nasıl farklı reform sonuçlarına yol açtıklarını inceleyerek literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to explore the diffusion of pension privatization among developing countries of Latin America and Eastern Europe in comparison with Turkey in order to understand why Turkey did not institute radical pension reforms in its public pension system in contrast to Latin American and Eastern European countries. In this regard, I argue that four principal factors play a determining role in the implementation of structural pension reforms and these determinants explain why Turkey and countries of Latin American and Eastern European went in such different directions in terms of pension reforms. Examples of these principal determinants include macroeconomic factors regarding the situation of economies and pension systems; the context of political regimes in terms of levels of democracy, welfare legacy and electoral constraints; the influence of interest groups and the influence of World Bank as an international financial institution. This research contributes to the literature by examining these factors in an interrelated relationship in cases that instituted full, partial or no pension privatization in order to understand how variations on these principal determinants lead to different pension reform outcomes.