Ceza Muhakemesi Hukukunda kovuşturma şartı olarak izin kavramı ve iznin denetimi
Consept and judicial review of administravite permission for prosecution of public servants as condition of inquiry
- Tez No: 264917
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Anayasa'da memurlar ve diğer kamu görevlilerinin görevleriyle ilgili suçlardan dolayı soruşturulmalarının, istisnalar dışında, idari makamların iznine bağlı olduğu düzenlenmiştir. Memurlar ve diğer kamu görevlilerinin görevleriyle ilgili eylemlerinden dolayı haklarında özel soruşturma usullerinin uygulanacağı, çok uzun süredir tartışılagelen ve anayasaya aykırılığı iddiası ile birçok kez Anayasa Mahkemesi önüne taşınmış bir konudur.Bu tezde, izin sisteminin genel esaslarının açıklanması, benzer kavramlarla karşılaştırılması ve mukayeseli hukukta durumun incelenmesi amaçlanmaktadır. Aynı zamanda Anayasa'da bahsedilen ?kanunla belirtilen istisna?lar olan izin sistemi dışında kalan suçlardan ve sıfatı özellik arz eden kamu görevlileri hakkında uygulanacak hükümlerden ayrı ayrı bahsedilmiş ve doktrin ve yüksek yargının görüşlerine de yer vererek değerlendirmeler yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Constitution of Turkey regulates that, prosecution of public servants and other public employees for alleged offences shall be subject, except in cases prescribed by law, to the permission of the administrative authority designated by law. It should be noted that this exceptional inquiry procedure prescribed for public servants and other public employees has long been discussed and the Constitutional Court of Turkey heard many claims concerning the unconstitutionality of this procedure.This thesis aims to discuss the general principles on the procedure of permission; to compare the procedure with similar notions and to examine the legal status under comparative law. It also aims to separately explain the exceptions admitted to this permission procedure contained under the legal regulations for specific public servants and certain types of offences, in accordance with the term ?except in cases prescribed by law? also including the legal opinion of the doctrine and the supreme courts.