Vergi yargılamasında yargılamanın yenilenmesi
Reopening of judicial proceedings in tax jurisdiction
  1. Tez No: 264918
  2. Yazar: ÖZGE TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KAŞIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tezimizde, vergi toplamadaki aksaklıklar ile oluşan sorunların çözüm yolları yargısal alanda değerlendirilmiş, söz konusu yargısal çözüm yollarına karşı başvurulabilecek çözüm yolları ve bu çözüm yollarına hangi şartlar altında başvurulabileceği anlatılmıştır. Yine çalışmamızda vergi yargısı sadece yerel olarak irdelenmemiş, mehaz uygulamalarında ne şekilde olduğu üzerinde durulmuştur.Tezimizin konusunun ?vergi yargılamasında yargılamanın yenilenmesi? olması hasebiyle, kanun yolu kavramı kapsamlı şekilde değerlendirilmiş ve kanun yolu ayrımı hakkında bilgi verilmiştir. Bu ayrımın getirisi olarak ?kesin hüküm? kurumunun istişare edilmesi zarureti hâsıl olmuş ve maddi ve şekli anlamda işbu kurumun değerlendirmesi yapılmıştır.Olağan ve olağanüstü kanun yolları farklı başlıklar altında ikinci derece mahkemesi kararları ışığında ifade edilmiş ve nihai olarak da ?yargılamanın yenilenmesi? kurumunun niteliği, nedenleri, usulü, süreleri ve uygulaması hakkında adli yargı usulü ile mukayeseleri yapılarak izahta bulunulması sağlanmıştır.Çalışmamızda konulara tek açıdan bakılmamış, mümkün olduğunca farklı yorum ve görüşler ön planda tutularak, uygulamada oluşan ve oluşabilecek aksaklıkların giderilmesine ilişkin tespitlerde bulunulmağa çalışılmıştır. İş bu tespitlerde, konuya değinen kitap, tez ve makale gibi yayınlardan istifade edilmiş olup, gerek etik kurallar ve gerekse tez kurallarına kat'i suretle riayet edilmiştir.Sonuç olarak bu tez ile bir yandan ?yargılamanın yenilenmesi? kurumu anlatılırken, diğer yandan vergi yargılamasının geçmişi, kanun yolları ve bu kanun yollarının dayanakları ile aksak yönleri ifade edilerek, anlam bütünlüğü sağlanmağa çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the solutions that arise from the interruptions of the taxation procedure have been conceived in administrative and judicial area and at least the evolution of Tax Jurisdiction has been observed at this point. In this thesis, not only the Tax Jurisdiction has been considered locally, also foreign reference codes have been discussed and become a major subject of a comparison.The subject of our thesis is ?Reopening of Judicial Proceedings in Tax Jurisdiction? therefore; the remedy process has been discussed comprehensively and given information regarding the discrimination of remedy process. As a result of this, it became a compulsory to discuss the ?final sentence? and the formal and material dimensions of this procedure have been discussed as well.Ordinary and extra ordinary remedy processes have been stated under different titles supported by the Supreme Court decisions and consequently it is intended explain this issue by making comparison the attribution, causes, duration and application of the process of the ?Reopening of Judicial Proceedings? with regular justice.In this study, the subjects have considered from all points of view and it is aimed to make determinations in order to make up the interruption which accrued or might be accrued in enforcement by putting many different ideas and comments prior. In these aforesaid determinations, we utilize books, thesis and legal writings and also abided by the writing regulations of the thesis.As a result, in this thesis on one hand, the ?Reopening of Judicial Proceedings? has been clarified, on the other; it is intended to make a literal meaning integrity by discussing the past of the Tax Jurisdiction, remedy processes, the basis of this processes and interruptions in every respect.