Kant etiğinin çağdaş İslam ahlakı üzerine etkileri: Ahmet Hamdi Akseki örneği
The effects of contemporary Islamic ethics of Kant's ethics: Example of Ahmet Hamdi Akseki
  1. Tez No: 264916
  2. Yazar: ZEYNEP FAZLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER SADIK YARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ahlak felsefe tarihinde kendinden önceki ahlak anlayışlarını ve temellerini eleştirerek farklı bir ahlak anlayışı ortaya koyan en önemli filozoflardan biri Kant'tır. Kant etiği `ödev ahlakı'na dayanmaktadır. Akıllı, irade sahibi, özgür olan ve bu özellikleri sayesinde `ahlaklı' olabilen insanda a priori prensipler bulunmaktadır. Kant bu prensiplere ahlak yasası adını vermiştir. Ahlakı ibadetten çok daha önemli gören İslam dini ile Kant etiğinin en büyük ortak yönü `ödev ahlakı' ve `evrensel ilke' anlayışıdır. Kant ve İslam dini ödevi yalnız ödev olduğu için yapılması konusunda ısrar eder. Yapılan fiil ancak bu şekilde ahlaklı olabilecektir. Yine Kant'ın öne sürdüğü `ancak evrensel yasa olmasını isteyebileceğin şekilde eylemde bulun' düsturu ile Hz. Peygamber'in; `kendin için istediğini başkası için de iste, kendin için istemediğini başkası için de isteme' sözü aynı noktaya işaret etmektedir. İslam ahlakı ile Kant etiğinin en büyük ayrımı ise ahlakın temellendirilmesindeki farklılıktır. Kant, din temelli ahlak anlayışına itiraz ederken İslam ahlakı, ahlakın dinden ayrı olamayacağını vurgular.
Özet (Çeviri)
Kant criticized ethic understandings which is occured before his period. And he occured a different ethic understandings. Ethic of Kant base on `duty ethic?. A person can be ethical thanks to intelligence, willpower and freedom. This type of people have a priori principles. Kant, named `ethic act? to this principles. Akseki consider important to ethic than prayer. The most community of Kant and Akseki is `duty ethic?. Kant and Akseki insist on doing the duty just being duty. The act can be ethical just with this way. Kant said that ? you will want to be just as universal law in action.? At the same time Hz. Muhammed said that ?if you want something for yourself, you also want it for someone; if you don?t want something for yourself, you don?t want it for someone?. Kant and Hz. Muhammed show the same point with these words. The most difference with ethic of Kant and moral of Islam understanding of Akseki about source of ethic. Kant refused ethic understanding with religion base. Moral of Islam emphasize that ethic and religion is not separated.