Pathos (etkilenim) kavramının Aristoteles'in felsefesindeki yeri
The concept of Pathos in philosophy of Aristotle
  1. Tez No: 264929
  2. Yazar: EGEMEN SEYFETTİN KUŞCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. O. FARUK AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tezin amacı, pathos kavramının Aristoteles'in felsefi düşünüşündeki yerini ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla ilk iki bölümde, kavramın Aristoteles öncesi düşünüşte hangi anlamlarıyla öne çıktığı ve üzerine ne türden tartışmaların yürütüldüğü incelenmiştir. Bu sayede Aristoteles'in tartışmalarını hangi zeminler üzerinde yürüttüğü ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise kavramın Aristoteles'te kullanılan tüm bağlamları geniş bir şekilde tartışılmıştır.Pathos kavramının Aristoteles'in felsefesindeki yerinin önemi kavramın üç farklı bakış açısından incelenmesiyle ortaya konmuştur. Bu bakış açılarının birincisi, kavramın metafizik temellerine; ikincisi ruh-beden ilişkisi ve yetileri açısından insana; üçüncüsü ise duygu durumlarının etkilenimler olarak incelenmesi açısından sosyal yaşama yöneliktir.Pathos kavramının temel karşılıklarından biri etkilenimdir. Bir etkilenim tarzı olan duygu durumlarının incelenmesinin diğer alanlar olmaksızın yapılamaması, tezin ulaştığı önemli bir sonuçtur. Tezde ulaşılan en önemli sonuç ise Aristoteles'in felsefi düşünüşünde evreni anlamak ve insanın evrendeki yerini belirlemek açısından pathosun temel bir kavram olduğudur. Bu sayede kavramın neden Aristoteles sonrası felsefenin tüm alanlarında öne çıkan bir etkiye sahip olduğu da anlaşılabilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal the concept of pathos and its position in Aristotle?s philosophy. For this purpose, the distinguished meanings of pathos concept and discussion carried out on the subject in pre Aristotle period were studied and reported in the first two sections of the thesis. Through this process, bases on which Aristotle conducted his discussions were tried to be investigated. In the last section, all contexts of the pathos concept used in Aristotle?s philosophy were discussed thoroughly.The importance of the pathos concept in philosophy of Aristotle was revealed by examination in three perspectives. The first perspective was directed to the metaphysical status of pathos. The second one exhibited the status of pathos in human which consists of body and soul. The last one investigated the emotions and its effects in social life.The basic and general meaning of pathos is ?affection?. So as a type of ?affection?, the emotions can not be examined without previously mentioned first and second perspectives. In the thesis, it has been tried to demonstrate that pathos is a basic concept in philosophy of Aristotle to understand what cosmos is and its mechanism and what is the place of human in cosmos. This determination is the most important result of this thesis. Also by the help of this thesis it can be understood why pathos have a great influence in the history of philosophy after Aristotle.