Zile'de şehirsel gelişme
The urbanizational development in Zile
- Tez No: 264932
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSNİYE DOLDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Zile şehri, Tokat iline bağlı tarihi bir şehirdir. Jul Sezar'ın Veni (Geldim), Vidi (Gördüm), Vici (Yendim) sözlerini söylediği yerdir. Zile tarih boyunca çevresinin önemli siyasi, idari, dini, ticari ve kültürel merkezi olarak varlığını sürdürmüştür. Cumhuriyet döneminde Turhal Şeker fabrikasının açılmasından sonra önemli miktarda göç vermiştir. İç göçler yanında ülke dışına da göç veren bir yerleşme olmuştur. Günümüzde tarım ağırlıklı yapısını koruyarak, küçük sanayi faaliyetleri, ticaret,ulaşım vb şehirsel fonksiyonlarla gelişimini sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
Zile is a historical city which is depended on Tokat?s province. It is the place where Jul Sezar said ? Veni ( I came), Vidi ( I saw), Vici( I won )? Zile as a political, administrative, religious, industrial, and cultural center maintained its exisitence during the history. During the republic period many people migrated considerably after the opening of Turhal Sugar Factory. In addition to internal migration , it became inhabitance that many people migrated to abroad. In our day, by maintaining its agricultural structure , small industrial activities, transportation etc. It has been maintaining its development by means of urbanizational functions.