Türkiye'de bankaların vergisel yükümlülükleri ve bankacılık işlemlerinin vergisel boyutu
Tax responsibilities of the banks and taxation of the banking transactions in Turkey
  1. Tez No: 264942
  2. Yazar: EDA ELMAS ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. ATEŞ OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Küreselleşen ekonomide diğer piyasalarla rekabet edebilme olgusu yatırımların artışına bağlıdır. Bu amaçla ülke kaynaklarının yatırımlara yönlendirilmesi güçlü bir bankacılık sisteminin varlığı ile sağlanacaktır. Güçlü bir bankacılık ise, ülke ekonomisi açısından doğru yatırımların yapılmasını sağlayıcı hukuki düzenin oluşturulması ile mümkün olacaktır.Ülke ekonomileri için en önemli sektörlerden biri olan bankacılık sektörünün temel işlevi fon arz edenler ile fon talep edenler arasındaki aracılık işlevidir. Bankacılık sektörü aracılık fonksiyonu ile birlikte, çek işlemleri, transfer işlemleri, kartlı ödeme işlemleri, tahsilat işlemleri gibi bir takım işlemlerin gerçekleşmesini de sağlamaktadır.Bankacılık sektörü bu işlevlerini gerçekleştirirken bir takım vergisel yük ve yükümlülüklere tabi olmakla birlikte, bu işlemlerin yerine getirilmesi dışında bankaların sermaye şirketi olmalarından kaynaklanan diğer vergisel yük ve yükümlülükleri mevcut bulunmaktadır.Çalışmamızda, Türkiye'de bankaların mali mevzuat karşısındaki durumu ve bankacılık işlemlerinin vergisel boyutu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact of competition with other markets in a globalizing economy depends on the raise of the investments. For this purpose canalization of the country?s sources to the investments can be made by the presence of a powerfull banking system. At the same time a powerfull banking system can be possible only with legal system which properly regulates the economy of country.The main function of the banking which is the most important sector for the local economies, is to act as a broker between the fund suppliers and the demanders. By the way brokerage, the banking sector actualises some other operations such as, check transactions, the money transfers, card payment transactions, payment transactions.Although main function of the banks is the brokerage and has taxation burdens and responsibilities while performing that function, they have some other taxation burdens and responsibilities arising from being corporate companies.In our work, the position of the banks in Turkey in the financial legislation and the taxation of the banking transactions are studied.