Rotterdam kurallarında taşıyanın sorumluluğu
Carrier's liability in Rotterdam rules
- Tez No: 264948
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FEHMİ ÜLGENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Deniz yoluyla eşya taşımalarının düzenlendiği 1924 tarihli La Haye Kuralları, La Haye Kuralları'nı tadil eden 1968 tarihli Visby Protokolü ve 1978 tarihli Hamburg Kuralları, konteynerleşme ve elektronik haberleşme gibi çağın ihtiyaçlarına cevap verememektedir. Bu nedenle adı geçen kuralların yerine geçmek ve yeknesak bir rejim oluşturabilmek amacıyla 2009 tarihinde Rotterdam Kuralları olarak anılan ?Tamamen veya Kısmen Deniz Yoluyla Uluslararası Eşya Taşınması Hakkında Birleşmiş Milletler Konvansiyonu? kaleme alınmıştır.Konvansiyon'un oldukça yeni olması nedeniyle Türk Hukuk literatüründe henüz yeterli kaynak bulunmadığından Rotterdam Kuralları tezimizin konusunu oluşturmaktadır. Rotterdam Kuralları geniş bir kapsamı haiz olmakla beraber, düzenlediği en önemli hususlardan biri taşıyanın sorumluluğudur. Taşıyanın sorumluluğuna ilişkin uygulamada mevcut bulunan düzenlemeler modern ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde revize edilmiştir.Tezimizin ilk bölümünde Rotterdam Kuralları'nda karşılaşılan terminoloji ile Rotterdam Kuralları'nda önce taşıyanın sorumluluğu hususunun nasıl düzenlendiği ve Rotterdam Kuralları'nın kaleme alınma aşaması açıklanmaktadır.İkinci bölümde Konvansiyon henüz yürürlüğe girmediğinden, yürürlüğe girmesi için yerine getirilmesi gereken şartlar, Konvansiyon'un yürürlükteki konvansiyonlarla ihtilafı meselesi ile hangi hallerde uygulama alanı bulacağı izah edilmektedir.Tezimizin üçüncü bölümünde, taşıyanın yükümlülükleri La Haye, La Haye-Visby ve Hamburg Kuralları ile karşılaştırılmalı olarak ele alınmaktadır. Dördüncü ve son bölümde ise, yine aynı şekilde karşılaştırmalı olarak taşıyanın hangi hallerde sorumlu tutulacağı, sorumsuzluk halleri, sorumluluğunun sınırlandırılması hususları belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
Conventions regulating international carriage of goods by sea ?which are 1924 Hague Rules, 1968 Visby Protocol amending Hague Rules and 1978 Hamburg Rules- are not able to fulfill contemporary needs like containerisation and electronic communication. Therefore in order to replace the existing rules and establish a single universal regime, ?The Convention on Contracts for the International Carriage of Goods Wholly or Partly by Sea?, which is known as the Rotterdam Rules, has been adopted.Rotterdam Rules has been chosen as the dissertation subject since there is no sufficient resources in Turkish law literature. Rotterdam Rules has an extensive scope, yet carrier?s liability is one of the most important issues comprehensively embraced by the Convention. Existing regulations related to carrier?s liability has been revised in order to fulfill modern needs.The first chapter of our dissertation deals with the terminology of Rotterdam Rules, how carrier?s liability has been regulated before the emergence of Rotterdam Rules and the drafting process.The second chapter briefly deals with the procedure of entry into force, since the Convention is not in force yet, followed by conflicts with other conventions and its scope of application.In the third chapter carrier?s obligations are viewed within a comparative context of Hague, Hague-Visby and Hamburg Rules. Likewise forth and the last chapter examines carrier?s liability, excepted perils and limitation of liability in a comparative manner.