Mustafa Ruhi Şirin'in çocuk edebiyatına dair görüşleri ve eserleri
Mustafa Ruhi Şirin?s views and works on children?s literature
- Tez No: 264953
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ANDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu tezde, Mustafa Ruhi Şirin'in çocuk edebiyatına dair görüşleri ve çocuklar için yazdığı eserleri incelenmiştir.Mustafa Ruhi Şirin, otuz yılı aşkın zamandır çocuk meseleleri ve çocuk edebiyatı hakkında çalışmış, bu konudaki birikim ve deneyimlerini kaleme almıştır. O, hem çocuk edebiyatına dair görüşlerini dile getirdiği fikrî eserler, hem de çocuklar için şiir, masal, hikâye ve mektup türlerinde edebî eserler vermiş bir yazardır. İşin teorik kısmı üzerine fikirlerini belirtip yöntemler ortaya koyan Şirin, öne sürdüğü teori ve yöntemleri edebî eserlerinde uygulamasıyla dikkate değer bir kişiliktir.Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, Batı'da ve Türkiye'de çocuk edebiyatının ortaya çıkışı ve gelişimi ele alınmış, Mustafa Ruhi Şirin'in eserleri ve Türk çocuk edebiyatına katkıları anlatılmıştır. İkinci bölümde, Şirin'in eserlerinden derlediğimiz görüşleri, çocuğa dair görüşler ve çocuk edebiyatına dair görüşler olarak iki başlık altında incelenmiştir. Üçüncü bölümde, yazarın çocuklar için kaleme aldığı edebî eserler, türlerine ve temalarına göre değerlendirilmiştir.Tezin amacı, Mustafa Ruhi Şirin'in Türk edebiyatının giderek zenginleşen ve fonksiyon kazanan bir damarı olan çocuk edebiyatı içerisindeki yerinin saptanmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Mustafa Ruhi Şirin?s views on children?s literature and works that he wrote for children are studied.Mustafa Ruhi Şirin has studied on children?s issues and children?s literature over thirty years and has written his knowledge and experience in these subjects. He is an author who wrote intellectual works in which he brought forward his views on children?s literature, and literary works such as poems, tales, stories, and letters. Şirin, who stated his ideas on the theoretical aspects of subject and created new methods, is a very important literary figure for applying genuine theories and methods in his literary works.This study consists of three parts: In the first part, the start and development of children?s literature in West and in Turkey is studied, and also Mustafa Ruhi Şirin?s works and his contributions in children?s literature are rendered. In second part, views derived from Şirin?s works are studied under two titles which are ?views on children? and ?views on children?s literature.? In third part, literary works written by the author for the children are studied in line with their types and themes.In this study, Mustafa Ruhi Şirin?s importance and place in children?s literature, which is ever getting richer and being more functional, have been tried to be determined.