Sanayi devrimi döneminde İngiltere'de çalışma koşulları: Charles Dickens romanlarından yansımalar
Working conditions in England during industrial revolution: Reflection from the novels of Charles Dickens
  1. Tez No: 264954
  2. Yazar: AHMET NAİM ÇİÇEKLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
18. yüzyılın ikinci yarısından itibaren İngiltere'de başlayan ve daha sonra tüm dünya ülkelerini etkisi altına alan sanayi devrimi, toplumsal yapının tüm katmanları üzerinde derin etkiler yaratmıştır. Yeni bir sınıfın ortaya çıkmasını ve insanların kitleler halinde fabrikalarda çalışmasını sağlayan sanayi devriminin sosyal, siyasal ve ekonomik yönden derinlemesine tahlil edilmesi gerekmektedir. Sanayi devriminin ilk olarak İngiltere'de yaşanması ve oradan tüm dünyaya yayılması ise, İngiltere özelinde bir araştırmanın önemini daha da arttırmaktadır. Bu çalışmada, dönemi tüm özellikleriyle yansıtacak olan geniş bir literatür araştırması ile yetinilmeyecektir. Buna ilaveten, pek çok romanında dönemin çalışma şartlarını derinlemesine inceleyen Charles Dickens'in perspektifinden de geniş bir yelpaze sunulacaktır. ?Victoria Dönemi? baş yazarlarından biri olan ünlü edebiyatçının, bir sosyal bilimci gözüyle değerlendirilmesinin önemli ve anlamlı olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Industrial revolution, started in England and then penetrated to all countries around the World, created a profound impact on all layers of the societies since the second half of the 19. century. Social, political and economic aspects of the ındustrial revolution, provided the emergence of a new class and the people?s working in the factories en masse, should be analyzed in depth. As the industrial revolution first occured in England and then spread around the whole world, increases the importance of doing a specific study about England. In this study, reflecting all the features of literature will not be contended. Furthermore, a wide range of perspectives of Charles Dickens, examined the working conditions of the era in his novels, will be presented. It is considered that examining the novels of Charles Dickens-one of the major authors of ?The Victorian Era?-with the perspective of a social scientist will be important and meaningful.