Vergi ve Ticaret Hukuku açısından ticari defterler
Commercial books regarding to Tax Law and Commercial Law
  1. Tez No: 264952
  2. Yazar: SELİM ÇİMŞİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma; Ticari Defterlerin tutulmasındaki amaçların, mevcut kanunlarda ne şekilde düzenlendiğinden hareketle, muhasebe açısından asıl güdülmesi gereken amaçların neler olabileceğini, çeşitli yönlerden yaptığı karşılaştırmalarla ortaya koymaya çalışmaktadır.Bu karşılaştırma süreci; kanunların konuyu ele alma biçimini inceleyerek başlayıp, Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına geçişi öngören Türk Ticaret Kanun Tasarısının değerleme hükümleri ile halen ülkemizde uygulanması yasal zorunluluk olan Vergi Usul Kanunu değerleme hükümlerinin karşılaştırılmasıyla devam edilmiş ve son olarak yapılan bir anketle, ticari defterlerle uygulamada tecrübeli olan çeşitli kesimlerin konuyu algılama biçiminin sunulmasıyla son bulmuştur.Bu çalışma; kanunlardaki amaç farklılığının anket sonuçlarına aynen yansıması nedeniyle, ticari defterler konusunda yapılması gereken bir dizi değişikliğin kaçınılmaz olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study tries to introduce the purposes of commercial bookkeeping. This purposes is displayed how organized in the current laws. In terms of accounting, it is signposted what the actual aims should be in comparisons various ways.In the comparison process, firsly explained law perspective, later, the valuation provisions of International Financial Reporting Standards adopted by Turkish Trade Draft Law is compared with the valuation provisions of Turkish Tax Procedural Code, implementation of legal obligations currently in our country. Finally, a survey results is come out. This results demonstrate the perspective of persons having practical experience in about commercial books.This thesis signposts that the goal difference in the laws, which the survey results have already showed us, brings about commercial books required a series of the inevitability of change.