Büyük Selçuklular Döneminde Şia
Shia in the Great Saljuqs Period
- Tez No: 264969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DALKILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 403
Özet
Bu çalışmada Büyük Selçuklular (431-552/1040-1157 ) döneminde, Şîa'nın alt kollarından, başta İsnâaşeriyye olmak üzere İsmâliyye ve Zeydiyye, İslam mezhepleri tarihi açısından ele alınmıştır. Mezheplerin teşekkül sürecini tamamlamasından sonra hüküm süren Selçuklular dönemi, Sünnîler için kültürel altyapılarını oluşturma bakımından oldukça verimliydi. Bu dönemde Şiîler, her ne kadar birçok bölgede iktidar imkanlarını kaybetseler de, özellikle İsnâaşeriyye devletin çeşitli kademelerinde görev alan temsilcileri, kendi yerel yöneticileri ve eğitim kurumlarıyla etkindi. Zeydiyye, devletle hemen hiç sorun yaşamayan, ilmi faaliyetlerde etkin bir Şîî gruptu. İsmâiliyye ise kendilerini temsil eden Fâtımîler ile siyasi rekabet ve daha sonra onlardan bağımsız davet yürüten Hasan Sabbah'ın faaliyetleri sebebiyle, tehlikeli ve engellenmesi gereken bir grup sayılmaktaydı.
Özet (Çeviri)
In this study, it?s deal with sub-branches of shiite, especially Ithnâ Ashariyya and İsmailiyya and Zaidia in the respect of History of Islamic Sects in the Great Saljuqs epoch. Saljuqs period that was dominant after the completion period of establishment of Sects was productive in the point of the formation of cultural substructure for Sunnites. Although the Shiites had lost their political power possibilities, especially the Ithnâ Ashariyya was deeply effective thorough educational foundations, local governors and some deputies which were appointed to different stages of state. Zaidia was a Shiite group that was efficient in the scientific activities and had not any troubles with the State. Ismailiyya had been counted a group that was perilous and must had been blocked because of that the confliction between Fâtımîs which had been supported by İsmailis and Saljuqs and the opposite activities of ismaili inviter Hasan Sabbah.