Fransız Hukukunda temyizin tarihi gelişimi ve temyiz sebepleri
Historical development of appeal and reasons for appeal in French Law
  1. Tez No: 264973
  2. Yazar: FULYA TEOMETE YALABIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVHİS DEREN-YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Temyiz mahkemesi, Fransız yargılamasında en yüksek mahkemedir. Piramidin en tepesinde olmasının dışında, temyiz mahkemesini diğer mahkemelerden ayıran iki özellik daha vardır.Mahkemenin esas amacı, içtihatları birleştirmek ve metinlerin yorumunun bütün ülkede aynı olmasını garantilemektir. İşte, yorum birliğini sağlamak ve saygı duyulan içtihadın gelişmesini başarmak temyiz mahkemesinin tek olması ile ilgilidir.İkinci olarak, temyiz mahkemesi, istinaf ve diğer mahkemelerden sonra gelen bir üçüncü derece mahkemesi değildir. Diğer mahkemelerin kararlarını yargılar; rolü bu mahkemelerin vakıalar ışığında hukuku doğru uygulayıp uygulamadıklarını belirlemektir.Bu nitelikler Fransız devriminde kaynağını bulur. 27 Kasım 1790 tarihli kanun ile önce ?tribunal de cassation? oluşturuldu. Bu daha sonra senato kararı ile ?Cour de cassation? a dönüştü. Aslında mahkemenin tarihi daha da geriye, 1789 Fransız İhtilalinden önceki dönemi ifade eden Ancien Régime dönemine dayanır. Bu dönemde, adalet kralın özel muhafazası altında idi, parlamento kararları sadece kralın meclisi tarafından yapılan bir başvuru ile bozulabiliyordu. Devrimin bu kuruma uyarladığı temel katkı, orjinal varolma sebebini kaybettirerek, devletin başındakilerin sahip olduğu gücü, mahkemelere aktarmasıdır.
Özet (Çeviri)
The Court of Cassation is the highest court in the French judiciary. Apart from being at the apex of the pyramid, there are two other characteristics that single out the Court of Cassation from other courts.Court?s essential purpose is to unify the case- law and ensure that the interpretation of texts is the same throughout the whole territory. It is the fact that the Court of Cassation is unique that makes it possible to achieve uniformity of interpretation, and hence to develop case-law that must be authoritative, unique and uniform .Secondly, the Court of Cassation is not a court of third instance after the appeal courts and other courts. It judges the decisions of other courts: its role is to state whether those courts have correctly applied the law in light of facts, determined by them alone.The characteristics originate in the events of the French Revolution. A law of 27 November 1790 institued a ?tribunal of cassation?, which by virtue of the senatus-consultum became the Court of Cassation. In reality, the history of the court goes back much further, to the Ancien Régime. At that time, justice was a special preserve of the king, the one possibility for an appeal to have a judgement of the Parlements overturned was for it to be considered by the King?s Council. The essential contribution of the Revolution was to adapt this institution, just as it was losing its original raison d?etre, transferring the power that belonged to the Head of State to courts.