Kamuda sözleşmeli çalışma ve çalışma barışına etkisi: Milli Eğitim Bakanlığı örneği
Working in the public sector under contract and effects on working environment peace: Model of Ministry Education
- Tez No: 264974
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Milli Eğitim Bakanlığı, 2005 yılı itibariyle bakanlık bünyesindeki eğitim ve öğretim kurumlarına sözleşmeli öğretmen istihdamına başlamıştır. İlk zamanlarda Bakanlık ?Kısmi Zamanlı Geçici Öğretici? statüsünde öğreticiler görevlendirmiştir. Kısa bir süre sonra ?Kısmi Zamanlı Geçici Öğretici? statüsünden 657 sayılı Kanunun 4/B maddesine göre sözleşmeli öğretmen istihdamına dönüştürülmüştür. Böylece Bakanlık bünyesindeki eğitim ve öğretim kurumlarında aynı işi yapan ve farklı statüde öğretmenler istihdam edilmiştir.Bu çalışmamızda, genel hatlarıyla Türk Kamu Personel Yönetiminin tarihçesini dönemler halinde inceleyerek bugün itibariyle gelinen nokta ortaya konmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde kamu personeli kavramı ve Türk kamu personel yönetiminin tarihçesi incelenmeye çalışılmıştır. Sözleşmeli çalışmanın (personel), hukuksal boyutları ve tarihçesi ele alınmıştır.İkinci bölümde öğretmenlik mesleği ve nitelikleri ele alınarak, Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen istihdam biçimleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, tezimizde özellikle incelemeye çalıştığımız sözleşmeli öğretmenlik ve çalışma barışına etkisi değerlendirilmiştir.Bu çalışmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığı'nda 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 4 üncü maddesinin (B) bendine göre, yeni bir istihdam biçimi olan sözleşmeli öğretmenlerin sorunlarını inceleyerek çalışma barışına etkisini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Since 2005, the Ministry of Education began to hire teachers under contract models in its institutions and schools. At the beginning of this project, teachers were employed under the status of ?Part-time Interm Teacher.? After a short time, these teachers status' were transfered from part time interm teacher status to“Teachers under Contract”according to the 657th Law, article 4/B. After these developments, currently in the Ministry Education, there are teachers, but they work under different status.In this thesis, we explore the history of the Turkish Public Personel Administration, according to historical stages. In the first section, we will explore the term public personel, and the history of public personel administration. Public employees under contract will be analyzed in terms of the relevant laws and historical processes. In the second section, the profession of teaching and related characteristics and different status of employment in the Ministry of Education will be explored. In the last section, finally, we will look at teachers who work under the contract status in the Ministry Education and its effects on working environment peace.This thesis aims to look at problems of teachers who work according to Law 657, article 4/B under contract in the Ministry of Education and this new model's effects on working environment peace.