Otomotiv sektöründe bayi içi satış bölümünde prim sistemi kurulması ve bir uygulama
Establishing a new bonus system in sales department of the dealer companies in automotive industry and a case study
- Tez No: 264983
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bayilerin 2008 küresel ekonomik kriz sonrası en fazla yaşadıkları sorunların ilk sıralarında kârlılık ve kalifiye çalışanları elde tutmak gelmektedir. Bu çalışmada, yaşanan sıkıntılara bir çözüm olarak bayi satış bölümleri için ideal bir prim sistemi oluşturulması hedeflenmektedir.Araştırmanın ilk bölümünde genel olarak ücret ve prim sistemleri ele alınıp örneklerle açıklanmıştır. İkinci bölümde ise otomotiv sektörünün genel durumu ve gidişatına değinilmiştir. Ardından, satış bölümü çalışanları için genellikle kullanılan ücret ve prim sistemleri ile bir sistemin tasarlanması sırasında atılması gereken adımlardan bahsedilmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise bayi satış bölümleri için bir prim sisteminin tasarlanmasına yönelik uygulama çalışmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the global financial crisis in 2008, one of the most problematic issues which automotive dealers faces are profitability and retaining qualified workforce inside the company. This study is dedicated to find out an ideal bonus system in the dealers of automotive industry.In the first part of this study, general compensation systems and incentives are explained with examples. In the second second part, current situation of automotive industry and bonus systems in sales departments are mentioned. This study ends with a practise of designing a bonus system into an automotive dealer and recommendations for bonus systems.