Maddi olmayan varlıkların raporlanması ve halka açık şirketlerde maddi olmayan varlıkların raporlanmasına yönelik bir araştırma
Reporting of intangible assets and a research for the companies which are open to the public about reporting of intangible assets
- Tez No: 264987
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET ULUSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Maddi olmayan varlıklar ya da entelektüel sermaye, günümüz işletmeleri açısından gün geçtikçe önem kazanmaya başlamıştır. Teknolojik gelişmeler ve bu gelişmelere bağlı olarak ortaya çıkan maddi olmayan unsurlar, yeni bir ekonomik yapılanmanın ortaya çıkmasına neden olmuş ve böylece maddi olmayan varlıkların ya da entelektüel sermayenin önemini arttırmıştır. İşletmelerin sahip olduğu maddi olmayan varlıklarının ya da entelektüel sermayesinin varlığı işletmelerin piyasa değerinin çok üzerinde satılmasında büyük rol oynamaktadır.Bu çalışmanın birinci bölümünde, maddi olmayan varlıklar ya da entelektüel sermayenin tanımı yapılmış, özellikleri, sınıflandırılması, değerlendirilmesi ve ölçüm yöntemleri üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde, maddi olmayan varlıklar ya da entelektüel sermayenin raporlanması ile ilgili bilgiler verilmiştir.Üçüncü ve son bölümde ise; halka açık şirketlerden 10 teknoloji şirketinin internet siteleri, bilanço ve gelir tabloları, bilanço ve gelir tablosu dipnotları, faaliyet raporları incelenerek maddi olmayan varlık ya da entelektüel sermaye unsurlarından hangilerine yer verdikleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.Çalışmanın sonucunda şirketlerin birinci olarak ilişkisel sermaye, ikinci sırada yapısal sermaye ve son olarak insan sermayesi unsurlarına yer verdikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Intangible Assets or Intellectual Capital have started getting more and more important day by day in terms of today?s trading centers. Technological developments and elements of intangible which becoming apparent depending on these developments, caused of revealing a new economical structural formation and therefore increased the importance of intellectual capital or intangible assets. Intellectual capıtal or intangible assets played a huge important role over being sold of the trading centers at a very high price of their media values.At the first part of this study, the definition of intellectual capital or intabgible assets have been made, their characteristics, their classification and their assesment and also their measuring techniques have been explained in a very detailed ?way.At the second part of this study, the information about measuring and reporting of intellectual capital or intangible assets have been given.At the third and the last part of this study, from the companies which are open to the public, the websites, income and outcome graphs, the dipnotes of the graphs of income and outcome, and their activity reports of ten technology companies have been searched and as a result of this search, there has been tried out of being revealed of which of these opponents, such as intellectual capital or intangible assets.As a result, companies have emerged to firstly place in their elements relation capital, secondly structural capital and lastly human capital.