Bolşevik idaresi döneminde Kazakistan'da Rus hâkimiyeti ve Türkler (1917?1936)
Russian hegemony and the Turks in Kazakhstan during the period of the Bolshevik administration (1917?1936)
- Tez No: 264999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Rusya'da 1917 yılında gerçekleşen Bolşevik İhtilali, komünist ideolojiye dayalıyeni bir sistemin ve proleter dünya devleti hedefine yönelik bir sürecin başlangıcınıoluşturmaktadır. Bu nedenle konu, tarihi bir öneme sahiptir. Sovyet rejimininkurulmasıyla birlikte, sosyalist ilkeleri gerçekleştirmek için hayatın her alanınıkapsayan tedbirlere girişilmiştir. Bolşevik dönem, tüm ülke halkları için büyük birdeğişimi getirmekle beraber, bu değişimin yönü, baştaki beklentilerin hüsranlasonuçlanmasına neden olacaktır. Kazakistan'daki ihtilal, Kazak bağımsızlıkhareketinde adeta bir okul işlevi görmüş, idarenin Bolşeviklerin eline geçmesindenitibaren uygulanan totaliter politikalar, milliyetçi eğilimleri harekete geçirmiştir.Bu çalışmanın amacı, Bolşevik yönetiminin Kazakistan'da uyguladığı asimilasyonfaaliyetlerine rağmen, bağımsız kimlik bilincinin yok edilemediği gerçeğini ortayakoymaktır. İncelen kaynaklar ve yapılan tahliller, Türk kültürünün komünist ideolojikarşısında direnç göstererek, mücadele yoluyla daha da güçlendiği sonucunu ortayakoymuştur. Çalışmada, hem Rus hem de Kazak yazarların eserleri dikkate alınmış,bunların karşılaştırılmasıyla bir senteze varılmaya çalışılmıştır. Böylece tarafsız birdeğerlendirme ile konunun tüm boyutları aydınlatılmak istenmiştir.Yıllardır Rus emperyalizmi altında yaşayan Kazak Türkleri, bağımsızlıklarınıkoruma şartıyla yeni rejimi desteklemişlerdir. Bu şart yerine getirilmeyince,enternasyonal komünist idealler, millet olgusu karşısında yenilmiştir. Uygulananbaskılar, Türk kimliğini asimile etmek bir yana, bu kimliğin daha da vurgulanmasınasebep olmuştur. Böylelikle, Sovyet yönetiminin tarihi emelleri, amaçlananın tam tersisonuçlar doğurmuştur.
Özet (Çeviri)
The Bolshevik Revolution, which took place in Russia in 1917, caused the startof a period which had the goal of a new system based on communist ideology and aproletarian world government. For this reason, the topic of this thesis is of greathistorical importance. With the founding of the Soviet regime, attempts were made toimplement measures covering every area of life in order to realize socialist principles.The Bolshevik period, in addition to bringing a huge change to the population of thecountry, would eventually result in the demise of the high hopes that were held at itsbeginning. The revolution in Kazakhstan had almost a schooling function in the contextof the Kazakh independence movement, and starting with the Bolshevik?s taking thereins of the administration of the country, the totalitarian policies that were appliedthere brought nationalist tendencies into action.The purpose of this work is to display the reality that the awareness of anindependent identity in Kazakhstan was not destroyed in spite of the Bolshevikadministration?s assimiliation activities that it carried out there. The sources that werestudied and the analyses that were carried out made it clear that Turkish cultureresisted communist ideology and became even stronger through struggle. In this work,both Russian and Kazakh authors? works were taken into account, and by comparingand contrasting them a synthesis of the two was attempted. In this way an endeavorwas made to illuminate all the various dimenstions of the topic through on objectiveevaluation.The Kazakh Turks, who lived for many years under Russian imperialism,supported the new regime under the condition that their independence be protected.When this condition was not fulfilled, the international communist ideals were defeatedby national identity. The repressions that were implemented, rather than assimilatingaway the Turkish identity, actually served to accentuate this identity. Thus thehistorical aspirations of the Soviet government brought about the exact opposite effectthan that which was intended.