Sekizinci sınıf matematik ders kitabı hakkında öğretmen ve öğrenci görüşleri
Evaluation of the 8th class mathematics literature text book from the perspective of teachers and students
- Tez No: 265015
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ERDAL COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Ders kitaplarının eğitim-öğretim ortamlarında önemi çok büyüktür. Özellikle ilköğretim sıralarındaki öğrenciler için bu önem daha da artmaktadır. Kitap okuma alışkanlığı bu çağlarda kazanılacağından dolayı ders kitaplarının, ilköğretim aşamasında değerlendirilmesinin yapılması gerekmektedir.Araştırmanın çalışma evrenini, Zonguldak ili ve ilçelerindeki ilköğretim okullarında görev yapan matematik öğretmenleri ve bu okullarda öğrenim gören 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma ve nitel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini ilköğretim okullarında görev yapmakta olan 96 matematik öğretmeni ve bu okullarda öğrenim gören 1277 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Bu katılımcılara geliştirilen ?Öğretmen Anketi? ve ?Öğrenci Anketi? uygulanmıştır. Nitel veriler için araştırmanın örneklemini Zonguldak ili ilköğretim okullarında görev yapmakta olan 8 matematik öğretmeni ile aynı öğretmenlerin okullarında öğrenim gören toplam 7 öğrenci oluşturmaktadır. Bu katılımcılara ?Öğretmen Görüşme Formu? ve ?Öğrenci Görüşme Formu? uygulanmıştır.Öğretmenlerin ve öğrencilerin görüşleri doğrultusunda ders kitabının içerik, biçim, ölçme-değerlendirme ve kullanım durumlarının beğeni düzeyleri genel olarak orta seviyenin üzerinde bulunduğu söylenebilir. Ancak yapılan araştırmada ders kitabının bazı niteliklerinde eksiklikler bulunmuştur. Örneğin; öğretmenler ve öğrenciler ders kitabında bilgisayar destekli etkinliklere daha fazla yer verilmesini, bilginin doğruluğunun sorgulanabileceği bir öğretme ortamı sunulmasını, daha fazla ölçme-değerlendirme sorusunun bulunmasını ve öğrencileri meraklandıracak soruların bulunmasını istedikleri söylenebilir. Her iki grupta kitabın ön kapağını ilgi çekici bulmadıklarını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The importance of the textbooks in the environment of educational term is so great. Especially, for primary school students, this importance is gradually increasing. Since they will get accustomed to reading books in these ages, the evaluation of the textbooks should be made at the level of primary school teaching.The cosmos of search environment of study consists of maths teachers working in the primary schools of the center and districts of Zonguldak and the students who are at the 8th grade. Both quantitive and qualitative techniques have been used. The paradigm of the search consists of 96 maths teachers working in primary schools and 1277 students studying at the 8th grade. ` Teacher Questionnaire ? and ` Student Questionnaire? developed for these participants have been applied. The paradigm of search qualitative datas consist of 8 maths teachers working in the primary schools in Zonguldak and total 7 students studying in the same schools with the same teachers. ` Teacher Interview ? Form and ` Student Interview Form? have been applied for these participants.It may be said that the inclination levels of the usage of textbooks from the aspects of the context, form and evaluation are generally above the middle level towards the views of students and teachers. However, in this search, the absence in some qualities have been found. For instance , it may be said that teachers and students want that the textbooks should include web- based activities and education environment in which the information may be questioned and there should be more evaluation questions and some questions that make them curious. Both of the groups indicate that they haven?t found the front cover interesting.