Türkiye, Almanya, Kanada ortaöğretim matematik öğretim programlarının karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Turkey, Germany, Canada highscool mathemathics curriculum comparing
- Tez No: 265016
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı; Türkiye, Almanya ve Kanada'da uygulanan ortaöğretim matematik öğretim programlarını içerik, eğitim felsefeleri ve ölçme değerlendirme durumları bakımından karşılaştırarak programların benzerlik ve farklılıklarını ortaya koymaktır. Bununla birlikte adı geçen ülkelerin eğitim öğretim sistemleri ve matematik eğitimindeki temel yaklaşımları ile ilgili bilgiler de derlenmiştir. Çalışmada Türkiye'den anadolu liseleri, fen liseleri ve genel liselerin ortak uyguladıkları matematik öğretim programı, Almanya'dan Bayern Eyaleti gymnasium ikinci kademe matematik öğretim programı, Kanada'dan ise Ontario Eyaleti lise akademik dal matematik öğretim programının karşılaştırmalı olarak incelemesi yapılmıştır.Aynı döneme ait eğitim sistemleri karşılaştırıldığından, çalışmanın yaklaşımı karşılaştırmalı eğitim çalışması yaklaşımlarından yatay yaklaşımdır. Çalışmada yerli ve yabancı literatür taramasından elde edilen bilgilerden ve incelenen ülkelerin eğitim bakanlıklarına ait web sitelerinde yer alan matematik öğretim programlarından yararlanılmıştır. Veriler ilgili kaynaklardan doküman analizi yöntemiyle elde edilmiştir. Ülkelerin eğitim sistemlerinin araştırma ile ilgili yönleri ve ortaöğretim matematik öğretim programlarının içeriği ile ilgili bulgular tablolar haline getirilerek karşılaştırma yapılmıştır.Çalışmanın sonucunda incelenen ülkelerin ortaöğretim matematik müfredatlarında farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Bu farklılıklardan en belirgin olanları; Almanya ve Kanada programında istatistik ünitesi yer alırken Türkiye programında istatistik ünitesinin bulunmaması, Türkiye programında yer alan karmaşık sayılar ünitesinin Kanada programında yer almaması, Almanya programında ise seçmeli olarak bulunmasıdır. Matematik öğretiminde bilgisayar ve hesap makinesi kullanımının Kanada ve Almanya programlarında yer aldığı, Türkiye programında ise tavsiye seviyesinde kaldığı belirlenen diğer bir durumdur. Bunun yanı sıra her üç ülkenin ölçme değerlendirmede kullandıkları not sistemlerinin birbirinden farklı olduğu sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal similarities and differences of high school mathematics curriculum programs applied in Turkey, Germany and Canada by comparing in terms of content. However, the mentioned study education systems of countries with information about mathematics education in the basic approach has been compiled. Comparative analysis of anatolian high schools, science high schools and general high schools mathematics curriculum in turkey, Bayern state gymnasium second grade?s mathematics curriculum in germany and ontario state high school academic branc?s mathematics curriculum in Canada has been performed in the study.For education systems of the same period have been compared, the approach of the study is horizantal approach of comperative education study approaches.İn the study, it has been benefited from the information obtained from literature scanning and curriculum programs which take place in web sites of the education ministries of the analyzed countries. Data has been obtained from relevant sources by document analysis method. Countries education systems parts about research and the data about the content of mathematics curriculum have been compared through tabling.As a result of the study examined differences in countries secondary mathematics curricula that have been identified. This differs from the most obvious ones, Germany and Canada program statistics unit is located, while Turkey's program statistics at the unit's absence, Turkey's program in the complex numbers, units of the Canadian program does not contain, Germany program is selectively developed. The use of computers and calculators in mathematics teaching and Germany, programs located in Canada, while the Turkey program at the level of the advice remains the case that the other is determined. In addition, all three of these measurements to evaluate the grading system was found to be different from each other.