Ceza Muhakemesi Hukukunda delil olarak telefon dinleme
Telephone tapping as an evidence source in Criminal Adjucation law
- Tez No: 265042
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA DÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Günümüzde, teknolojinin, her alanda olduğu gibi suçla mücadelede de etkin bir şekilde kullanılması gerektiği kabul edilmiştir. Suçluların cezalandırılması amacıyla delil elde etmek için başlangıçta sadece telefonlar gizlice dinlenmiş, daha sonra tüm iletişim araçlarını ve türlerini kapsayacak şekilde iletişimin denetlenmesi tedbirlerine başvu¬rulmuştur.Suç ve suçlularla mücadele, demokratik hukuk devletlerinde zorunluluktur. Ancak devletler, en ağır suçlarla bile mücadele ederken, hukuk kurallarına saygılı olmakla yükümlüdürler. Hukuka aykırı delillerle soruşturma açılması ve hüküm kurulması mümkün değildir. Delillerin hukuka uygun olarak elde edil¬meleri şart olduğu için iletişimin denetlenmesi yoluyla delil elde edilmesin¬de kanundaki sıkı kurallara uygun hareket edilmesi gerekir. Bu husus özelikle 1982 Anayasası ile koruma altına alınmış haberleşme özgürlüğü ile özel hayatın gizliliği ve adil yargılanma hakkı bakımından da büyük öneme sahiptir.Mukayeseli hukukta 1980'li yıllardan itibaren AİHS ve AİHM içtihatları doğrultusunda kişiler arasındaki iletişime müdahalenin esas ve usullerinin yasal dayanakları oluşturulmaya başlanmıştır. Mevzuatımızda ise 1412 sayılı CMUK ve 4422 sayılı ÇASÖMK'nın ardından 2005 yılında 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunuyla adli amaçlı iletişimin denetlenmesi ve 5397 sayılı Kanunla önleme amaçlı iletişimin denetlenmesi düzenlenmiştir.Çalışmamızda ilk olarak özel hayat kavramına yer verilmiş, daha sonra telefon dinleme konusunda mevzuatımızdaki düzenlemeler karşılaştırmalı hukuk irdelenerek ele alınmış, ileriki bölümlerde delil yasakları çerçevesinde telefon dinlenmesi yoluyla elde edilen delillerin hukuki niteliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays it's well accepted that, technology should be used efficiently at the fight against crime. At first, solely, telephone tapping method was used for gathering evidence, in order to punish criminals, later on, strict control of all sorts and types of communication instruments were used as a legal measure.It is an unavoidable obligation to fight against crime and criminals for all entities which deemed as democratic states, yet, democratic states are obliged to respect and follow the rule of law even while fighting with the most serious crimes. It is impossible to conduct an investigation and deliver a judgment on the basis of illegal evidence. It is a prerequisite for gathering any evidence by following the rule of law as well as, it is required to follow the process of law while gathering any evidence by the control of communication. This particular point bears significant importance under the constitutional protection by freedom of information, life privacy and the right to a fair trial.Since 1980's, in tandem with European Convention of Human Rights and judicial precedents of European Court of Human Rights, the legal basis of intervention to communication has been formed in comparative law. Regarding in our legislation, in the year 2005, after the bad practices of The Code of Criminal Procedure and The Prevention of Benefit-oriented Criminal Organizations Law, by the promulgation of The Code of Criminal Adjudication, numbered 5271, control of communication for judicial purposes and with the law numbered 5397 control of communication for the propose of prevention of crime is designated.In this study, prelusively the concept of private life is introduced, then the legal nature of evidences obtained by telephone tapping and legal regulations in relevant legislation about telephone tapping is examined through comparative law, within the scope of illegal evidences.