Türkiye'de bilim ve teknoloji politikaları: 1980-2000
Science and technology policies in Turkey :1980- 2000
- Tez No: 265041
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bilim ve Teknoloji alanındaki gelişmeler ülkelerin ekonomik ve sosyal yapılarının değişmesinde ve gelişmesinde çok büyük bir etkiye sahiptir. Son yıllarda artan küreselleşmenin etkisiyle birlikte, daha verimli bir ekonomiye ve daha fazla rekabet gücüne sahip olmak isteyen ülkelerin bilim ve teknoloji politikalarına çok büyük önem vermeleri gerekmektedir. Bu nedenle, Bilim ve Teknoloji Politikaları istikrarlı ve sürdürülebilir bir kalkınma süreci için anahtar görevindedir.Gelişmekte olan ülkelerden biri olarak gösterilen Türkiye'nin bilgi toplumu aşamasında ülkeleri yakalamak için verimli bilim ve teknoloji politikaları oluşturması gerekmektedir.Çok daha önemlisi oluşturduğu bu politikaları uygulaması gerekmektedir.Bu çerçevede, çalışmanın ilk bölümünde genel kavramlar ve teorik çerçeve üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde bilgi toplumu statüsüne ulaşmış diğer ülke örneklerine yer verilmiştir.Üçüncü ve son bölümde, öncelikle Türkiye'nin Osmanlı Devleti'nin kuruluşundan 1980 yılına kadarki bilim ve teknoloji faaliyetlerinden bahsedilmiş, sonra ise 1980-2000 yılları arasında Türkiye'nin bilim ve teknoloji faaliyetleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The developments in the field of science and technology have a huge affect in countries? economical and social structure changing and developing. With the globalizing effect which has been increasing in the recent years, the countries which want to have more productive economy and be more competitive have to focus science and technology policies. Because of this reason, science and technology policies are the keys in a stable and sustainable development process.Turkey is considered as one of developing countries needs to make productive science and technology policies to catch information societies. Further is Turkey has to carry out those policies which are already made.In this perceptive, the first section gives some information about the general concepts and theoretical frames. The second section is about the other information societies which are already reached the development country status. The third and last section discusses Turkish science and technology activities from Ottoman Empire establish to early 1980s and later it discusses Turkish science and technology policies between 1980-2000.