Kurumlarda performans yönetimi ve iç süreçler perspektifinde yeni yaklaşımlardan 6 sigma
Performance management in organisations and scope of 6 sigma in internal process approaches
  1. Tez No: 265055
  2. Yazar: ÖZGÜR TAŞEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ERDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kurumlarda performans yönetimine konu olan Verimlilik Başarı Karnesi(VBK), Kalite Güvence, Toplam Kalite, müşteri odaklı üretim ve organizasyon, değişim yönetimi, aktivite bazlı maliyet, entegre tedarik zinciri, süreç yönetimi, rekabet yönetimi gibi akımlardan beslenerek, 1990'lı yıllarda ortaya çıkan ve kaynaklarından daha radikal görüşlere sahip stratejik bir yönetim anlayışıdır.VBK, kısa ve uzun dönemli amaçları, finansal olan ve olmayan, şirket içi ve dışı, performans ve sonuç göstergeleri arasındaki ilişkiyi, neden-sonuç hiyerarşisi içerisinde dengeli bir şekilde şirket stratejisine yansıtmayı amaçlamaktadır. Günümüzde ise çoğu işletmelerde sadece değişik bir taktik geliştirmek için destek bilgi sağlamak ve kısa dönemli operasyonları kontrol edebilmek amacıyla kullanılmaktadır.Kurumların stratejik hedeflerine ulaşabilmesi için herbir birimi üzerine düşen payı farklı alanlarda yerine getirmekle yükümlüdür. İşin doğası gereği proseslerde farklılık ve değerlendirmelerde subjektif olunabilir. Bir bütün olarak düşünüp aynı hedefe odaklanmada fikir birliğinin sağlanması için sistematik ölçüm metodolojileri kullanmak gerekir. Kurumların proseslerini daha detaylı inceleyebilmesi, verimlilik analizlerinin yapılarak iyileştirmeye açık yönlerin tespiti konularında istatistiksel verilerinde kullanılmasıyla hedef tanımı ve bu hedef doğrultusunda sarfedilen çabanın ölçülmesi mümkün olacaktır.Kurumların kar eden işletmeler olabilmesi için rekabetçi piyasa koşulları içerisinde karlılık, kaynakların etkin kullanımı, çalışanların üretime tam katılımı konularında takip mekanizmalarının iyi konumlandırılması gerekmektedir. Çalışmamızda ele aldığımız kurumsal işletmelerin iç süreçlerinin takibi, işletmenin hedeflerle yönetiminde kullanılan VBK' sine yardımcı olan 6 sigma ve kullanımı hakkında bilgilendirme yaparak bu konularda çalışmada bulunacak kişilere kaynak olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Balanced Scorecard as a performance management tool for the organizations is effected by quality assurance, total quality, customer oriented production and organization, change management, activity based costing, integrated supply chain, process management, competition management. It is founded in 1990 and has a more radical sight than its roots as a strategical management behaviour.Balanced Score card is aiming to show short and longterm goals, financial and non-financial, internal/ external performance relationships and reflect them thru the organization strategy. In many organizations, it is just used to support additional information and control short term operations to create different tactics.Each division is responsible to accomplish their goals to support organisation?s targets. In respect to the business facts, each division?s process can vary and appraisal can be subjective. To make a common thought and aim the same target, there has to be a systematic measurement technics. In order to set the target and measure the efforts to reach the target, analysing the organisation?s process in detail with statistical data and doing efficiency analysis to find the improvement areas can be useful.Control and follow-up mechanisms should be well organized in order to convince that the organization can make profit in a competition environment, can use the sources efficiently and allow employees contribute to the production. In our below study we mention about the 6 sigma methodology that helps target based management with the BSC. This study is targetting to be a reference for whom are interested in such kind of a research.