Abdülhak Hâmid Tarhan'ın konusunu tarihten alan manzum tiyatroları
Plays written in verse based on history by Abdulhak Hamid Tarhan
- Tez No: 265058
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmanın konusunu, Abdülhak Hâmid Tarhan'ın konusunu tarihten alan manzum tiyatro eserlerinin bilimsel bir yöntemle tahlil ve değerlendirmeleri oluşturmaktadır. Abdülhak Hâmid, yazmış olduğu biri yayımlanmamış toplam yirmi beş oyununun on beşini tamamen manzum olarak kaleme almıştır; ayrıca diğer piyeslerinin bir kısmını ise manzum-mensur karışık olarak yazmıştır. Hâmid, tiyatro eserlerinin önemli bir kısmının konusunu da tarihten seçmiştir ve bu eserlerin büyük bölümü manzumdur. Fakat Hâmid'den önce Tanzimat Devresinde yazılmış manzum tiyatro eserleri bulunmaktadır. Bu nedenle, öncelikle sınırlı da olsa Hâmid'e gelene kadar Türk tiyatrosundaki gelişmelerden söz etmek gereği duyuldu. Sonrasında Hâmid'in tiyatro anlayışı ve çalışmamızın kapsamı dışında kalan diğer tiyatro eserlerinden, döneminde yapılmış tartışmalardan kısaca söz edildi. Çalışmanın asıl konusunu ise, Hâmid'in konusunu tarihten alan piyesleri oluşturduğu için en geniş inceleme ve değerlendirmeler bu bölümde yapıldı. Yapılan incelemeler neticesinde Hâmid'in tiyatrolarının edebiyatımız ve sanatçının diğer çalışmaları içindeki yeri ve önemi üzerinde duruldu. Bu çalışmada kullanılmış olan kaynaklar ise `kaynakça' bölümünde detaylı olarak verildi.
Özet (Çeviri)
This study is made up of scientific analysis and evaluations of plays written in verse based on history by Abdulhak Hamid Tarhan. Abdulhak Hamid had twenty five plays, one of which was not published, however he wrote fifteen of them in verse and some of his other works were both in verse and prose. A great part of his works is based on history and most of them are in verse. However, there are some plays in verse written during the Period of Administrative Reforms (Tanzimat Dönemi) before Abdulhak Hamid. Therefore, we have to mention about the improvements in Turkish theatre before Hamid even if they are limited. There is a brief abstract of the discussions of his age and other theatre plays excluding the extent of this study and the theatrical perception of Hamid. As the main idea of the study includes dramas based on history by Hamid, the most detailed analysis and evaluations take place in this part. As a result, the place and the importance of his plays in Turkish Literature and among his other works have been emphasized. The resources used in this study have been stated in bibliography in detail.