Türkiye'de reformcu yöneticilerin kamu yönetimi reformlarının dizaynı, içeriği ve stili üzerindeki etkileri
The effects of reformer administrators on the design, content and style of public administration in Turkey
  1. Tez No: 265057
  2. Yazar: SONER ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Türk kamu yönetiminde çeşitli kapsam ve derinlikte yapılan reformlar, geleneksel askeri birliklerin modernizasyonu ile başlamıştır. III. Selim'den itibaren yürürlüğe konan Batılılaşma politikaları ile birlikte bu reformlar idari, siyasi ve toplumsal ilerlemenin bir aracı haline getirilmiştir. Devlet merkezli yönetim geleneğimiz bu reform hareketlerinin tasarlanmasında ve uygulanmasında kamu yöneticilerinin rolünü arttırmıştır. Nitekim Türk reform tarihindeki hareketler yöneticilerle birlikte anılmaktadır. Örneğin; Lale Devri'nin III. Ahmet dönemi bir aydınlanma sayılması, Tanzimat Fermanı'nın Mustafa Reşit Paşa'nın bir eseri kabul edilmesi gibi. Bu çalışmanın hazırlanma amacı da yöneticilerin Türk kamu yönetimindeki reformlar üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Kamu yöneticilerinin uygulanan reformların genel yönü ve stratejisi üzerindeki rollerini açıklamaktır. Bunun için öncelikle yöneticilerin kişisel özellikleri ve siyasal/ideolojik yapıları ile yürüttükleri idari reformlar arasındaki ilişki incelenecektir. Kamu yönetimi reformlarının sürekliliği ve uygulanma başarısı, yöneticilerin içinde bulundukları iç ve dış şartlar çerçevesinde ele alınacaktır. Gelişmişlik düzeyi ile reformcu yönetici arasında kuvvetli bir bağ bulunan Türk idari yapısında, reform hareketleri yöneticiler tarafından karakterize edilmektedir. Kamu yöneticilerinin sahip oldukları özellikler ile reformların gerçekleştirilmesinde oynadıkları rol, bu nedenle önemsenmektedir.
Özet (Çeviri)
The reforms made in different extents in Turkish Public Administration began with modernization of tradiditional garrisons. With the policy of westernization that was put into action since Selim III, these reforms became the means of administrative, social and public progression. Our government centered traditional administration has increased the role of public administrators in designing and application of these reforms. In the same way the movements in Turkish reform history are called with the administratives. For example; The Era of Tulip is called as the enlightements of Ahmet III or announcement and Reorganization of the Tanzimat is accepted as a work of Mustafa Reşit Paşa. The aim of this work is to present the effects of administrators on the reforms of Turkish public administration and to explain the roles of public administrators on the general aspect and strategy of the reforms carried out. Thus; firstly the relation between administrators personal qualities, social/ideological structures and the administrative reforms that are performed by them will be examined. The permanence and application success of the public administration reforms, will be held within the frame of the internal and external conditions of administrators. The reform movements are characterized by their administrators in Turkish administration where there is a strong relation between the level of advancement and reformist administrator. That is why qualities of administrators and their roles in performing these reforms are considered important.