Türev ürünlerin bankalarda risk yönetimi amacıyla kullanımı ve muhasebeleştirilmesi
The usage and accounting of derivatives in banks with the aim of managing the risks
  1. Tez No: 265059
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VASFİ HAFTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Türev ürünler, belli tutardaki standart bir malın veya finansal ürünün (menkul kıymet, döviz, faiz oranı) işlem tarihinde belirlenmiş fiyattan, ilerideki bir zamanda, belirli bir yerde ve belirli bir tarihte satın alınmasını ya da satılmasını içeren alım/satım anlaşmalarıdır. Forward, Futures, Opsiyon ve Swap olmak üzere dört farklı türev ürün vardır. Özellikle 1970'lerden sonra Bretton Woods sisteminin çökmesiyle beraber uluslararası piyasalarda meydana gelen dalgalanmalardan (dolayısıyla risklerden) korunma amacıyla finansal ürünler üzerine yazılan türevlerin kullanımı doğmuş ve yaygınlaşmıştır.Bankalar, faiz oranları, döviz kurları, hisse senedi gibi finansal ürünlerin fiyatlarında meydana gelen dalgalanmaların neden olduğu kayıpları en aza indirmek için bir takım önlemler almaktadırlar. Türev ürünlerin bankalar tarafından risk yönetiminde kulanım amacı, riskin gerçekleşmesiyle banka gelirlerinde meydana gelebilecek azalmayı ya da giderlerinde meydana gelebilecek artmayı önlemektir. Bu durum, bankalara gelir ve giderlerinin öngörülebilir olmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Derivative products (derivatives) are marketing contracts containing the purchasing or selling of a definite amount of a standard asset or a financial product (stock, foreign money, interest rate) in a definite place and date with the price determined in the date of the procedure. There are four different derivatives these are Forward, Futures, Option, and Swap. Especially after the 1970?s, with the collapsing of the Bretton Woods system, the usage of derivatives based on financial products has arised and grown up in order to be prevented against the fluctuation (thus risks) caused by the international markets.To minimize the losses caused by the fluctuations in the prices of financial products such as interest rates, exchange rates, and stocks, banks take some precautions. The aim of the usage of derivatives in the risk management of the banks is to prevent the decrease in the income or the increase in the expenditure of the banks that may occur because of the realization of a risk. This situation has provided the income and expenditure of the banks to be project able.