Büyük Taarruz'da hava harekâtı
The air war in Great Attack
  1. Tez No: 265094
  2. Yazar: MURAT BASTEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Dünya havacılık tarihi XX. yüzyılın birinci çeyreğinde başladı. Bu dönemde Osmanlı İmparatorluğu, askeri havacılık alanındaki gelişmelere ayak uydurmaya çalıştı. Fakat Osmanlı İmparatorluğu Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra imzaladığı Mondros Anlaşması ile bu savaşta yenildi. İmparatorluk, bu anlaşma ile silah bırakmak zorunda kaldı. Bu nedenle Türkler havacılık alanındaki bütün kazanımlarını kaybetti. Anadolu işgal edildi.İşgal üzerine Türk halkı, 1919 ile 1922 yılları arasında özgürlük mücadelesi verdi. Halk, bağımsızlığını yeniden kazanmak ve topraklarını korumak üzere harekete geçti.Bu tezde, Türk askerî havacılığı açısından 26 Ağustos 1922 tarihinde başlayan ve 30 Ağustos 1922 tarihinde sonuçlanan Büyük Taarruz'un öncesinde yapılan hazırlıklar, taarruz sırasında yapılan hava Harekâtı ve sonrasında icra edilen takip harekâtı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
World aviation history has started at the first quarter of XXth century. In this period The Ottoman Empire, tried to keep pace with the developments which took place in the military aviation area. However The Ottoman Empire was defeated by Mondros Armistice after First World War. With Mondros Armistice The Ottoman Empire had been forced to disarm. For this reason The Turks lost all their gains in the military aviation area. Anatolia was occupied.Due to the occupation between 1919 and 1922 Turkish nation struggled for their independence. Turkish nation took action to get back their independence and to protect their lands.In this thesis in terms of Turkish military aviation, preperations which were performed before The Great Attack which started on 26 August 1922 and ended 30 August 1922, air battles which took place during the Attack and the pursuit operation which was executed after air battles are studied.