Pist çabuk onarımında soğuk karışım asfaltın uygulanabilirliği
Applicability of cold mix asphalt in rapid runway repair
- Tez No: 422097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN TANYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde olabilecek muharebelerde havaalanları düşman kuvvetlerinin ilk hedefi durumundadır. Havaalanlarında uçaklar tarafından kullanılan yerlerin ve hayati destek veren tesislerin hasar görmesi, hava harekâtını ciddi boyutta aksatmakta veya durdurabilmektedir. Bu durum bir taarruzdan hemen sonra havaalanında meydana gelen hasarın mümkün olan en kısa sürede yeniden faal hale getirilmesini yani pist çabuk onarım zorunluluğunu ortaya çıkarmaktadır. Bu kapsamda, muharebe sonrası hasar gören pistlerin hızlı bir şekilde onarımında kullanılacak malzemelerin üretim tekniklerinin ve onarım yönteminin seçilmesi büyük önem taşımaktadır. Türkiye'de ve diğer NATO ülkelerinde birçok Pist Çabuk Onarım (PÇO) yöntemi uygulanmaktadır. Bu tez ile önerilen, paketlenmiş hazır soğuk karışım asfaltın pist çabuk onarımında kullanılabilirliği incelenmiştir. Önerilen PÇO yönteminin uygulanması durumunda PÇO' da işçilik faktörlerinin azalmasının ile hasar görmüş olan pistin onarım süresinin kısalması çok önemlidir. Bu tez kapsamında, günümüzde Türkiye ve diğer ülkelerde kullanılan PÇO yönetmeleri incelenerek inşaat sektöründe kullanılmakta olan hazır paketlenmiş soğuk karışım asfaltın pist çabuk onarımında uygulanabilirliği esnek kaplama standartlarındaki stabilite değerlerine göre deneysel çalışmalar yapılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, airports are the first targets of the enemy forces in a possible war. In such a war, any damage on technical support facilities and areas used by aircrafts may be affected or even disrupt the air missions. Therefore, airports should be reactivated as soon as possible right after the damages. This means (that) runways should be repaired quickly and effectively. Selection of materials used for repair after operations is the most important issue in such a process. Production and repair techniques are also important. In Turkey like all around the world, there are many different operation techniques in use. In this thesis, proposed cold mix asphalt (ready-to be used) for runway repair has been investigated through controlling repair time as well as the effectiveness of labor. This scope of this thesis is to examine the Rapid Runway Repair (RRR) techniques which are used globally. The applicability of cold mix asphalt (ready-to be used) technology which is used in construction sector has also been investigated from the point of RRR as well as the stability values.