Determination of the best helicopter-mix and transportation plan for the air assault operation of the infantry battalion task forces: A multiobjective programming approach
- Tez No: 121723
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAROL GÜNYAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Hava taarruz görev kuvveti komutana eşsiz avantaj sağlar. Muharebe alanını genişletme, hareket esnekliği, muharebe gücünü istenen yerde yoğunlaştırabilme gibi biç bir birliğin sağlayamadığı avantajları mevcuttur. Bunun yanı sıra bir takım kısıtlar da söz konusudur. Hava taarruz görev kuvveti operasyon süresince kesintisiz helikopter desteğine ihtiyaç duyar. Bu operasyonun yukarda belirttiğimiz avantajlarından faydalanabilmek için, kullanılacak helicopter sayısı ve tipleri uygulanmakta olan harekatın özelliklerine göre belirlenmelidir. Halihazırda hava taarruz harekatında birliklere helikopter tahsisi birliğin büyüklüğü ve sadece bir veya iki helikopter tipine göre planlanmaktadır. Son yıllarda mevcut helikopterlerin tamamının aynı anda kullanılmasını gerektiren bir harekat olmamıştır. Eğer bu derece büyük bir operasyonla karşılaşılması durumunda, mevcut bütün genel maksat helikopterleri plana dahil edilmelidir. Bu sebeple hava taarruz harekatını maksimum etkinlikle uygulayabilecek en iyi helikopter grubunun belirlenmesi gerekir. Bu tez çalışmasının amacı,Tabur Görev Kuvveti seviyesinde bir askeri birliğin hava taarruz harekatım gerçekleştirebilmesi için harekatın özelliklerine göre değişim gösteren en iyi Karma-Helikopter-Grup' larını teşkil etmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An air assault task force provides commanders with truly unique advantages. They can extend the battlefield, move, and rapidly concentrate combat power like no other available forces. However, there are some limitations for the air assault operations. An air assault task force relies on continuous helicopter support during the operation. To take advantage of this operation the number and type of each helicopter (the best helicopter group) are to be determined carefully according to the characteristic of the operation that is being executed. Helicopter allocation in air assault operation is being planned by considering only the level of infantry unit and one or two types of helicopter. Recently, there is no operations that necessitates using all the helicopters at the same time. If we encounter such a big operation our plan has to including all types of helicopters in the Turkish Army Forces. Therefore we need a plan include the best mix of helicopter units in order to execute the air assault operation with maximum efficiency. The main objective of this study is to build a mathematical model and to apply a solution technique in order to determine the best mix of helicopter units, changeable according to the characteristic of air assault operation, for the Infantry Battalion Task Force.