Bursa köy güvendeleri üzerine bir araştırma
A research over Bursa village guvendes
  1. Tez No: 265111
  2. Yazar: ÖZLEM ELİTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ONER UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Somut olmayan kültürel miraslar içinde yer alan sözlü ürünler, toplumların kültürlerinin oluşmasında başlıca rol oynayan unsurlar olarak tarihsel süreç içinde yerlerini almışlardır. Doğumdan ölüme kadar geçen bu süreçte ortaya çıkan ürünler, aynı zamanda halkın yaşamının da bir yansımasıdır. Bu çalışma; müzik, söz ve oyun unsurları ile kendine has bir özellik gösteren?Bursa Köy Güvendeleri? hakkında yapılmış sistematik bir çalışmayı içermektedir. Araştırmanın amacı, halk kültürünün geleneksel ürünlerinden olan köy güvendelerinin yerinde tespit edilip kayıt altına alınması, tasnif edilip sınıflandırılması ve bir sonuca ulaştırılması yolu ile halk bilimine katkı sağlamaktır. Araştırmanın ilk aşamasında betimleme yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonraki aşamasında ise, alan araştırması yöntemi ve bu yönteme ait katılımlı gözlem ile, yapılandırılmış ve yarı yapılandırılmış görüşme teknikleri yer yer birlikte kullanılmıştır. Güvende kelimesi yazılı kaynaklar , yöredeki kaynak kişiler ve uzmanlara göre açıklanmaya çalışılmış ancak, tam olarak neyi ifade ettiği konusunda net bulgulara ulaşılamamıştır. Yörede ağırlıklı olarak ?güvenmek ve dayanmak? anlamlarında kullanıldığı tespit edilmiştir. Özellikle Bursa ve yöresine ait dağ köylerindeki Yörüklere ait olan köy güvendelerinin daha açıklayıcı olabilmesi için; konu ile ilgili ezgisel ve sözel kalıp ifadelerin de ortaya çıkarılması araştırmacılara önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Oral products, which take part in intengible culturel heritages, hold a place in historical process as components that act part in the formation of society cultures. The products that come into existance from birth to death are also reflections of communities lives. This study involves a systematic investigation about ?Bursa Village Güvendes? which have unique specialities under the terms of music, lyrics and dances. The purpose of this study is to supplement the folklore by determining, recording, classifying and concluding village güvendes that are traditional products of public cultures. Identification is used in the fist phase of the study. In the next phase, structured and semi structured interviev techniques are used in the field. The word ?güvende? is tried to be explained by written sources, public and experts but in the end it wasn?t represented clearly. It is discovered that the word commonly used for ?to trust? and ?dependence?. It is suggested for the researchers to expose the related melodic and oral formal expressions in order to explain the village güvendes which belong to nomads much more clearly.