Avrupa Birliği emisyon ticaret sistemi ve ekonomik ve çevresel etkileri
European Union emission trading scheme and economic and enviromental effects
- Tez No: 265117
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT MASCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, Avrupa Birliği Emisyon Ticaret Sisteminin işleyişini ve etkinliğini incelemek, iktisadi bir araç olarak emisyon ticaretinin ekonomi ve çevre üzerindeki etkilerini ele almaktır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde küresel ısınma ve iklim değişikliği konuları ele alınmıştır. İkinci bölümde iklim değişikliği ile mücadele girişimleri, üçüncü bölümde ise Avrupa Birliği Emisyon Ticareti ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Sonuç olarak, Avrupa Birliği Emisyon Ticaret Sisteminin şu an için beklentileri karşılamadığı, ancak gerekli düzenlemeler yapıldığı takdirde sistemin işlerliğinin sağlanabileceği öngörüsüne ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to deal with the working and efficiency of European Union Emission Trading Scheme, and also to metion about its effects on economy and enviroment as an economical tool. This study consist of three chapter. In the first chapter of the study, the terms of global warming and climate change are explained. In the next chapter of the study, attempts struggling with climate change and in the last part of the study, European Union Emission Trading Scheme are examined in detail. As a result, European Union Emission Trading Scheme is failed to satisfy with the expectations fort he time being, but if neccessary arrangements can be achived, it is predicted that the functionality of the system will be secured.