Assessing the impacts of the European Green Deal in maritime transport: A comparative analysis of ports in Europe and Türkiye
Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın deniz ulaşımı üzerinde etkilerinin değerlendirilmesi: Avrupa ve Türk limanlarının karşılaştırmalı örneği
- Tez No: 925022
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÖZGÜR BAKLACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Uluslararası İlişkiler, Transportation, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Deniz taşımacılığı, dünya ticaretinin hacminin yaklaşık %80'ini taşıyarak küresel ticaretin kritik bir unsuru haline gelmiştir. Sektör, Avrupa Birliği (AB) içindeki ulaşım kaynaklı sera gazı (GHG) emisyonlarının %13,5'ini oluşturarak önemli bir çevresel etkiye sahiptir. Tüm sektörlerdeki çevresel etkinin farkında olan Avrupa Komisyonu, 2019 yılında Avrupa Yeşil Mutabakatı'nı (EGD) hayata geçirerek 2050 yılına kadar iklim nötrlüğüne ulaşmayı hedefleyen cesur ve dönüştürücü bir politika çerçevesi sunmuştur. Bu tez, AB Yeşil Mutabakatı'nın deniz taşımacılığı sektörüne olan etkisini inceleyerek Avrupa ve Türk limanları arasında bir karşılaştırma yapmaktadır. Avrupa limanlarının“Fit for 55”paketi ve AB Emisyon Ticaret Sistemi (EU ETS) gibi düzenleyici çerçeveleri benimseyerek sürdürülebilirliği nasıl teşvik ettiği, Türk limanlarının ise bu katı çevresel standartlara uyum sağlama konusundaki benzersiz zorluklarla nasıl karşı karşıya kaldığı ele alınarak fırsatlar ve zorluklar ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Tez, AB Yeşil Mutabakatı'nın düzenleyici, ekonomik ve çevresel boyutlarını analiz etmek için Yeşil Teori, Çevrecilik ve Neoliberalizm yaklaşımlarını birleştiren disiplinlerarası bir yaklaşım kullanmaktadır. Metodolojik olarak, AB politika belgelerinin nitel analizlerini ve paydaşlarla yapılan görüşmeleri, emisyon verilerinin nicel verileri ile birleştirerek AB Yeşil Mutabakatı'nın etkilerine dair kapsamlı bir anlayış sunmaktadır. Rotterdam ve Valensiya gibi Avrupa limanlarının yeşil teknolojiler ve alternatif yakıtların benimsenmesinde sergilediği en iyi uygulamalar incelenirken, Marport gibi Türk limanları ise karbon emisyon oranlarının azaltımında karşılaşılan düzenleyici, altyapısal ve finansal engellere ışık tutmaktadır. Sonuçlar, Avrupa ve Türk limanlarının AB Yeşil Mutabakatı gerekliliklerini karşılama hazırlıkları ve uyum yetenekleri arasında önemli farklılıklar olduğunu ortaya koymaktadır. Avrupa limanları, güçlü finansman mekanizmaları ve yenilikçi teknolojilerle sürdürülebilir uygulamaları ileri düzeyde entegre ederken, Türk limanları yeşil altyapıya erişim eksikliği ve düzenleyici uyumsuzluklar, teknololojik eksiklikler nedeniyle Avrupa limanlarına göre geride kalmaktadır. Tez, bu farkların giderilmesi için uluslararası iş birliği, finansal teşvikler ve bilgi paylaşım girişimlerinin önemini vurgulayarak özel stratejilere duyulan ihtiyacı ortaya koymakla birlikte; örnek niteliği taşıyan Rotterdam ve Valensiya liman uygulamalarını Türkiye'nin önemli yeşil limanlarından Marport ile kıyaslayarak, gelecekte üzerine çalışmalar yapılabilmesi amacı da güderek Türk limanlarının başarılı uygulamalarıyla birlikte gelişim noktalarını işaret etmektedir. Bu çalışma, Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın farklı bölgesel bağlamlarda uygulanmasına ilişkin zorluklar ve fırsatlar hakkında eyleme dönük içgörüler sunarak sürdürülebilir deniz taşımacılığı konusundaki akademik tartışmalara katkıda bulunmaktadır. Öneriler, politika yapıcıların ve sektör paydaşlarının düşük karbonlu bir deniz taşımacılığı sektörüne geçişi hızlandırmalarını desteklemeyi, iklim değişikliği ile mücadelede küresel gerekliliklerle uyum sağlarken ekonomik dayanıklılığı teşvik etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Maritime transportation is a crucial enabler of global trade, facilitating the movement of approximately 80% of the world's goods by volume. However, the sector is an important contributor to greenhouse gas (GHG) emissions, accounting for 13.5% of transport-related emissions within the European Union (EU). Recognizing this environmental impact, the European Green Deal (EGD), introduced by the European Commission in 2019, represents a bold and transformative policy framework targeting achieving climate neutrality by 2050. This thesis questions the EGD's impact on the maritime sector, focusing on a comparative analysis of European and Turkish ports. It explores how European ports have embraced regulatory frameworks like the“Fit for 55”package and the EU Emissions Trading System (EU ETS) to foster sustainability, while Turkish ports face unique challenges in aligning with these stringent environmental standards on the other hand. Using a mixed-methods approach, the thesis integrates Green Theory, Environmentalism, and Neoliberalism to analyze the regulatory, economic, and environmental dimensions of the European Green Deal (EGD). This approach combines both qualitative and quantitative data to provide a comprehensive understanding of the EGD's implications. Qualitative analyses include the review of EU policy documents and interviews with key stakeholders, offering insights into the regulatory and political aspects of the EGD. Quantitative data is incorporated through the analysis of emissions data, providing an evidence-based understanding of the environmental impacts and effectiveness of the EGD's initiatives. To illustrate the real-world application of these theories and methods, case studies of European ports, such as Rotterdam and Valencia, highlight best practices in the adoption of green technologies and alternative fuels. In contrast, Turkish ports like Marport demonstrate the regulatory, infrastructural, and financial challenges to achieving decarbonization. The findings reveal significant disparities in the readiness and adaptability of European and Turkish ports to meet the EGD's requirements. European ports demonstrate advanced integration of sustainable practices, driven by robust funding mechanisms and innovative technologies. In contrast, Turkish ports lag behind due to limited access to green infrastructure and regulatory misalignment. The thesis emphasizes the importance of international cooperation, financial incentives and information sharing initiatives to eliminate these differences and reveals the need for special strategies; by comparing the exemplary Rotterdam and Valencia port practices with Marport, one of Türkiye's important green ports, it also points out the development points of Turkish ports with their successful practices, with the aim of conducting studies on these in the future. This study contributes to the academic discourse on sustainable maritime transportation by offering actionable insights into the challenges and opportunities of implementing the EGD across diverse regional contexts. Its recommendations aim to support policymakers and industry stakeholders in accelerating the transition to a low-carbon maritime sector, aligning with the global imperative to combat climate change while fostering economic resilience.