Örgütlerde problemli davranışlar ve davranışsal risk yönetimi
Problematic behaviors in organizations and behavioral risk management
- Tez No: 265118
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ÖZKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Son yıllarda örgütsel davranış ve örgüt psikolojisi literatüründe örgütü, örgüt çalışanlarını ve örgüt çalışanlarının yakın çevresini olumsuz yönde etkileyen problemli davranışların ön plana çıktığı görülmektedir. Problemli davranışlarla ilgili çalışmalar son yıllarda yaygınlaşmış olsa da, sanayi devriminden günümüze çalışanların problemli davranışlarının yönetimi örgütlerdeki en temel sorunu oluşturmuştur. Problemli davranışların giderek yaygınlaşması ise problemli davranışlarından kaynaklanan davranışsal risklerin yönetimini gerekli kılmıştır. Bu bağlamda çalışma, örgütlerde farklı yayılımda ve türde problemli davranışlarla karşılaşılabileceği ve bu farklı davranışlardan kaynaklanan risklerin farklı davranışsal risk yönetimi uygulamaları ile yönetilebileceği varsayımı ile şekillendirilmiştir. Çalışmada bu varsayım örgütün faaliyet gösterdiği sektör ve sermaye yapısı ile örgüt yöneticilerinin yaşı, kıdemi, yönetim kademesi ve yönetim tarzı ile ilişkilendirilmeye çalışılmıştır.Nicel ve nitel yöntemlerin birlikte kullanıldığı alan araştırmasının bulgularına göre örgütlerde karşılaşılan problemli davranışların yayılımı ve türünün; örgütün faaliyet gösterdiği sektöre, sermaye yapısına, örgüt yöneticilerinin kıdemine, örgüt yöneticilerin çalıştığı yönetim kademesine ve yönetim tarzına göre farklılık göstermediği görülmüştür. Örgütlerde karşılaşılan problemli davranışların yayılımı ve türünün örgüt yöneticilerinin yaşlarına göre farklılık göstereceği varsayımı ise sadece problemli davranışların yayılımının kişiler arası sapma boyutunda doğrulanmaktadır. Araştırmada davranışsal risk yönetimi uygulamaları ile ilgili olarak ise; örgütlerdeki davranışsal risk yönetimi uygulamalarının örgüt yöneticilerinin yaşına, örgüt yöneticilerinin kıdemine, örgüt yöneticilerin çalıştığı yönetim kademesine ve yönetim tarzına göre farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma kapsamındaki örgütlerde davranışsal risk yönetimi uygulamaları sadece örgütün faaliyet gösterdiği sektöre ve sermaye yapısına göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years problematic behaviors that negatively affect organizations, organization members and their surroundings have become a popular topic in the literature of organizational behavior and organizational psychology. Although studies related problematic behaviors have become widespread in recent years, from industrial revolution to present management of problematic behavior of employees is still the most fundemantal problem in the organizations. Because of the increasingly widespread of problematic behaviors through the organization, management of risks arising from problematic behaviors have revealed. In this context, this study has investigated deployment and type of problematic behaviors differentiation in the organizations as a first assumption. Second assumption of this study assumed that risks arising from these problematic behaviors can be managed with diffirent behavioral risk management practices. In this study, these assumptions also were to be associated with sector and capital structure of organization and also age, seniority, position and management sytle of managers.According to the findings of field research obtained by the combination of qualitative and quantitative methods, deployment and type of problematic behaviors differentiation did not reveal differences in terms of the sector and capital structure of organization, seniority, position and management style of managers. The assumption of deployment and type of problematic behaviors differentiation differs in accordance with age of managers was accepted only in terms of the dimension of interpersonal deviance. Moreover research in behavioral risk management practices observed that there is no meaningful differentiation according to age, seniority, position and management style of managers. Behavioral risk management practices in the organization only showed differences according to sector and capital structure of organization.